Od połowy lat '70 odsetek osób otyłych wzrósł gwałtownie w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych odsetek otyłych podwoił się od roku 1980 - obecnie ponad 30% dorosłych Amerykanów (72 miliony osób) ma BMI powyżej 30. Ludzie z nadwagą i otyli są bardziej narażeni na cukrzycę, choroby serca czy udar i umierają młodziej. Aby zatrzymać epidemię otyłości, warto zrozumieć jej przyczyny. Niektórych ekspertów zadowala wyjaśnienie, że ludzie pochłaniają więcej kalorii i prowadzą siedzący tryb życia.
Naukowcy postanowili ustalić, dlaczego ludzie przyswajają coraz więcej energii. W badaniach opierano się na ankietach zbieranych na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. W ankiecie pytano ludzi o wszystkie posiłki, przekąski i napoje spożyte w ciągu ostatniej doby.
Na podstawie tych ankiet badacze odkryli, że do epidemii otyłości przyczyniła się wzrastająca kaloryczność jedzenia i napojów, ale to ilość posiłków w ciągu doby i większe porcje są główną przyczyną tycia. Można podważać wiarygodność ankiet, niemniej jednak badania sugerują, że w walce z otyłością warto przede wszystkim zmniejszyć liczbę posiłków w ciągu dnia i zrezygnować z przekąsek.
Opracowanie: Zuzanna Niemier
Źródło: Duffey KJ, Popkin BM (2011) Energy Density, Portion Size, and Eating Occasions: Contributions to Increased Energy Intake in the United States, 1977-2006. PLoS Med 8(6): e1001050. doi:10.1371/journal.pmed.1001050 Zuzanna Niemier |