Blisko 30 tys. fok szarych zaobserwowano podczas corocznego liczenia tych morskich ssaków w 2013 roku. Większość z nich, ponad 10 tys., bytuje na obszarze archipelagów wysp centralnej Szwecji - informuje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Na obszarach morskich należących do Estonii zanotowano ponad 4,5 tys. fok szarych, na obszarach Finlandii - ponad 10 tys., a zdecydowanie najwięcej w Szwecji - blisko 14,5 tys. W sumie, podczas corocznego liczenia fok w 2013 roku, zanotowano dokładnie 29 tys. 496 osobników.
Fot. Mateusz Włodarczyk, 2010, Wikimedia
"Zdecydowana większość fok (ponad 10,5 tys. - PAP) bytuje na obszarze archipelagów wysp centralnej Szwecji, gdzie od początku nowego stulecia notuje się największy wzrost populacji. Równie duże skupiska rezydują w obrębie wód południowo-zachodniej Finlandii. Tam jednak nie notuje się wzrostu liczby osobników od połowy pierwszej dekady XXI wieku" - informuje Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Na południowym wybrzeżu Bałtyku (Niemcy, Polska, Rosja i Litwa) zwierzęta zostały wytrzebione przez człowieka, zanim jeszcze dotknęły je skutki zanieczyszczeń środowiska. Dziś na polskie wybrzeże pojedyncze osobniki przypływają z innych rejonów Bałtyku.
Sto lat temu w Bałtyku żyło 100 tysięcy fok szarych. W latach 80. było to zaledwie 4,5 tysiąca. Wtedy foki objęto ochroną prawną. Wzrastający trend wśród bałtyckiej populacji fok szarych obserwowany jest od 2000 roku, kiedy w Bałtyku doliczono się 10 tys. osobników.
Liczenie fok prowadzi się głównie z powietrza, czasami także z lądu. Jak informują specjaliści ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, dla uniknięcia błędów i ze względu na warunki pogodowe obserwacje powtarzane są dwa - trzy razy. Coroczne liczenie fok szarych w Bałtyku przeprowadzono wiosną 2013 roku w okresie ich linienia, między 20 maja a 2 czerwca.
Foka szara - obok pospolitej i obrączkowanej - jest jednym z trzech gatunków fok w Morzu Bałtyckim. Samce dorastają nawet do 3 m długości, osiągając ciężar do 300 kg. Samice są nieco mniejsze.
Projekt pozwalający przywrócić te zwierzęta na nasze wybrzeże (pt. Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce) od lat realizują: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i WWF Polska. Foki hodowane są w basenach z naturalną wodą morską. Przychówek - po odkarmieniu przez matki i po opanowaniu umiejętności polowania na żywe ryby - wypuszczany jest na wolność w miejscach, które gwarantują zwierzętom spokój i bezpieczeństwo.
PAP - Nauka w Polsce |