Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.853 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Modlić się: Prosić, aby prawa rządzące wszechświatem zostały anulowane w interesie jednego wnioskodawcy, który na to jawnie nie zasługuje.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Astronomia
Odkryto nowy promień kosmiczny (09-11-2012)

Europejscy astronomowie odkryli nowe źródło promieni kosmicznych emanujące z okolicy gromady Arches, w pobliżu środka Drogi Mlecznej. Zdaniem naukowców cząstki uzyskują przyspieszenie w fali uderzeniowej generowanej przez dziesiątki tysięcy młodych gwiazd, poruszających się z prędkością około 700.000 km/h. Odkrycie wyróżnia się tym, że pochodzenie promieni kosmicznych różni się od pochodzenia promieni odkrytych dokładnie 100 lat temu przez Victora Hessa, pochodzących z eksplozji supernowych. Odkrycia opisano w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

Dokonane przez badaczy z Centre national de la recherche scientifique (CNRS) i Atomic Energy and Alternative Energies Commission (CEA) odkrycie stało się możliwe dzięki europejskiemu, rentgenowskiemu satelicie astronomicznemu XMM-Newton. Satelita jest unikatowy również ze względu na fakt, iż jest największym satelitą naukowym skonstruowanym jak dotąd w Europie. Jego lustra teleskopowe są jednymi z najsilniejszych na świecie, a dzięki czułym kamerom może zobaczyć znacznie więcej niż którykolwiek z wcześniejszych satelitów rentgenowskich.

Promienie kosmiczne odkrył 100 lat temu austriacki fizyk Victor Franz Hess, który zauważył istnienie promieniowania jonizującego, pozaziemskiego pochodzenia. Niektóre gwiazdy eksplodują pod koniec swojego życia i stają się supernowymi, a ich materia jest wyrzucana z prędkością naddźwiękową, co generuje fale uderzeniowe, które przyspieszają ruch cząstek. W konsekwencji niektóre jądra atomowe zyskują niezwykle wysoką energię kinetyczną i wchodzą w atmosferę Ziemi.

Niskoenergetyczne promienie kosmiczne - czyli takie, których energia wynosi mniej niż pół miliarda elektronowoltów - nie są łatwo wykrywalne w rejonie naszej planety, gdyż wiatr słoneczny uniemożliwia im wejście w naszą heliosferę. Z tego powodu niewiele wiadomo na temat ich składu chemicznego i strumienia poza Układem Słonecznym, chociaż wszystko wskazuje na to, że odgrywają ważną rolę w Galaktyce. Zasugerowano na przykład, iż poprzez jonizację i ogrzewanie najbardziej zwartych chmur międzygwiazdowych regulują powstawanie gwiazd.

Astronomowie rozpoczęli swoje badania od przestudiowania emisji rentgenowskich, które teoretycznie powinny być generowane przez niskoenergetyczne promienie kosmiczne w ośrodku międzygwiazdowym. Następnie przyjrzeli się oznakom emisji teoretycznej w danych rentgenowskich zebranych przez XMM-Newton od jego wystrzelenia w 1999 r. Na podstawie analizy właściwości emisji rentgenowskiej żelaza międzygwiazdowego zarejestrowanej przez satelitę, naukowcy odkryli sygnatury dużej, szybkiej populacji jonów w pobliżu gromady Arches, około sto lat świetlnych od środka Drogi Mlecznej. Astronomowie szacują, że gwiazdy z tej gromady przemieszczają się razem z prędkością około 700.000 km/h. Promienie kosmiczne są najprawdopodobniej generowane w czasie zderzeń poruszającej się z wysoką prędkością gromady gwiazd z chmurą gazową, znajdującą się na jej trajektorii. W tym właśnie regionie gęstość energii przyspieszonych jonów jest mniej więcej 1.000 razy wyższa od gęstości promieni kosmicznych w sąsiedztwie Układu Słonecznego.

O wyjątkowości tych badań przesądza odkrycie pierwszego źródła niskoenergetycznych promieni kosmicznych poza Układem Słonecznym. To pokazuje, że fale uderzeniowe supernowych nie są jedynymi obiektami, które mogą powodować przyspieszenie masy jąder atomowych w Galaktyce. Dzięki tym odkryciom powinna być teraz możliwa identyfikacja nowych źródeł jonów w ośrodku międzygwiazdowym, co może pomóc w lepszym poznaniu oddziaływania tych cząstek energetycznych na powstawanie gwiazd.

Źródło: CORDIS. © Unia Europejska.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365