Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.493.568 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 705 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Zespół z SGGW odkrył pamięć i system nerwowy u roślin (18-07-2010)

Polski zespół naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odkrył, że rośliny mogą "myśleć i pamiętać". Wyniki badań opublikowano w prestiżowym piśmie z zakresu biologii komoi "The Plant Cell".

Zespół prof. Stanisława Karpińskiego z Laboratorium Fizjonomiki i Modelowania Biotechnologicznego Roślin SGGW odkrył, że systemowa odpowiedź na stres nadmiaru światła (ang. SAA) jest regulowana przez foto-elektro-fizjologiczne sygnały (ang. PEPS), oraz zmiany w niefotochemicznym wygaszaniu (ang. NPQ) nadmiaru energii wzbudzenia i metabolizmie reaktywnych form tlenu.

Naukowcy odkryli również związany z tymi zmianami, mechanizm świetlnej pamięci komórkowej u modelowej rośliny rzodkiewnika pospolitego. Odkrycie to zdaniem recenzentów publikacji ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia mechanizmów aklimatyzacji do zmiennych warunków świetlnych, interakcji roślina - patogen, patogeniczności zakaźnych szczepów bakteryjnych i wirusowych roślin i w końcu dla zrozumienia molekularnych i ekofizjologicznych podstaw behawioralnych zachowań u roślin.

Elektro-fizjologiczne sygnały nerwowe u ludzi i u zwierząt przewodzone i regulowane przez wyspecjalizowane komórki (neurony połączone w sieć) są niezbędne do komunikacji ze środowiskiem oraz do regulacji podstawowych funkcji życiowych. Skomplikowana sieć neuronów u ludzi i zwierząt jest również odpowiedzialna za procesy nauczania i pamięci. Systemowe sygnały elektro-fizjologiczne przewodzone i procesowane przez wyspecjalizowane komórki oraz procesy nauczania i zapamiętywania u roślin były do tej pory praktycznie nieznane. Rośliny powszechnie uważane są za pasywne i proste organizmy, które nie potrzebują skomplikowanego systemu nerwowego. Tymczasem ostatnie badania naukowców z SGGW diametralnie zmieniły te naukowe poglądy. Udowodnili, że PEPS u roślin są nowym elementem szlaków sygnalnych, które regulują aklimatyzację roślin do zmiennych warunków świetlnych i jednocześnie indukują świetlną pamięć niezbędną do optymalizacji aklimatyzacji i odporności na choroby całej rośliny.

- Każdy dzień i tydzień pory roku ma specyficzną charakterystykę barw światła. Latem jest przewaga światła niebieskiego, a jesienią czerwonego. Rośliny wykorzystują informacje zaszyfrowane w barwie fotonów, by szczepić się przed sezonowymi czynnikami chorobotwórczymi. Taka zdolność przystosowania się do zmiennych warunków środowiska może świadczyć o inteligencji organizmów roślinnych - wyjaśnia Neewsweekowi prof. Karpiński.

Do uodparniania się przed wirusami i bakteriami rośliny wykorzystują system przeliczający energię fotonów. - Można by ten system porównać do wciąż nie odkrytego komputera kwantowego, który ma niezwykłą moc obliczeniową. Prawdopodobnie rośliny wykonują obliczenia, o których fizycy marzą od lat - podkreśla prof. Karpiński.

[na podst. Newsweek i SGGW]

Działacze na rzecz praw zwierząt, opowiadający się za ponadgatunkowym równouprawnieniem i używający retoryki "gatunkowizmu" dla określenia dyskryminacji innych zwierząt przez człowieka, tracą tym samym naukową perspektywę dla swojego stanowiska. Czy jednak prożyciowa empatia owych środowisk wyjdzie w związku z odkryciami zespołu prof. Karpińskiego poza świat zwierzęcy? [MA]

Czytaj więcej:
Plants 'can think and remember' (BBC)

Porozmawiajmy jak roślina z rośliną

Publikacja naukowa:
Evidence for Light Wavelength-Specific Photoelectrophysiological Signaling and Memory of Excess Light Episodes in Arabidopsis


Mariusz Agnosiewicz

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (7)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26285 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365