Istotą nauki jest ciągła weryfikacja nawet powszechnie uznanych teorii oraz ulepszanie ich, tak, aby jak najlepiej opisywały rzeczywistość. Wiele wskazuje na to, że kolejną teorią do sprawdzenia jest rola termoregulacji w ewolucji człowieka.
Metody szacowania powierzchni ciała, oparte na wzroście i wadze, były bardzo istotne w debatach o roli termoregulacji w ewolucji człowieka. Co ciekawe, metody te mogą być zawodne w przypadku wczesnych hominidów - u których proporcje kończyn znacząco różnią się od ludzkich.
Naukowcy postanowili porównać szacowane powierzchnie ciała, uzyskane dzięki najlepszej metodzie opartej na wzroście i wadze, oraz dzięki metodzie opartej na wzroście i wadze, ale która bardziej uwzględnia różnice w proporcjach ciała.
Okazało się, że dwie metody dawały praktycznie te same wyniki w przypadku hominidów o "ludzkich" proporcjach kończyn, natomiast w pozostałych przypadkach wyniki znacząco się różniły. Naukowcy odkryli również, że rozbieżności w otrzymanych wynikach można przypisać niemal wyłącznie różnicom w proporcjach kończyn.
Oznacza to, że należy ponownie rozważyć hipotezy dotyczące roli termoregulacji w ewolucji człowieka, oraz że trzeba używać innych metod, oceniając powierzchnię ciała hominida na podstawie skamielin.
Opracowanie: Zuzanna Niemier
Źródło: Cross A, Collard M (2011) Estimating Surface Area in Early Hominins. PLoS ONE 6(1): e16107. doi:10.1371/journal.pone.0016107 Zuzanna Niemier |