Allan, Jordan, 12 stycznia 2017. Pierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME pojawiła się wczoraj (11.01.2017) o godz. 18:12 lokalnego czasu (UTC+3). To ważny krok w kierunku prowadzenia badań naukowych w pierwszym tego typu laboratorium na Bliskim Wschodzie. SESAME powołano do życia pod auspicjami UNESCO, a w roku 2004 stało się w pełni niezależną organizacją międzynarodową, skupiającą Bahrajn, Cypr, Egipt, Iran, Izrael, Jordan, Pakistan, Autonomię Palestyńską i Turcję. Celem organizacji jest stworzenie światowej klasy centrum naukowego dla regionu umożliwiając międzynarodową współpracę naukową.
SESAME to angielski akronim na "Promieniowanie Synchrotronowe dla Badań Naukowych i Zastosowań na Bliskim Wschodzie" jest akceleratorem wykorzystującym promieniowanie synchrotronowe krążących elektronów do wielorakich badań własności materii. Eksperymenty na SESAME będą prowadzić badania od medycyny i biologii, poprzez inżynierię materiałową, fizykę i chemię, ochronę zdrowia ekologię aż po rolnictwo i archeologię
"To wielki dzień dla SESAME," powiedział Przewodniczący Rady SESAME, profesor Sir Chris Levellyn-Smith. "To hołd dla umiejętności i oddania naukowców i rządzących w regionie, którzy niestrudzenie pracowali na rzecz urzeczywistnienie współpracy naukowej na Bliskim Wschodzie i sąsiadujących regionach."
Z podobną misją stworzono ponad 60 lat temu, w powaśnionej, powojennej Europie laboratorium CERN, które w krótkim czasie urosło do rangi światowego lidera i platformy współpracy dla naukowców z całego świata.
Podobne urządzenie istnieje również w Polsce i rozpocznie regularne działanie w tym roku. SOLARIS, czyli Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego znajduje się na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Źródło: CERN |