Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.016.098 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Słowo Bóg nie jest dla mnie niczym więcej, niż wytworem ludzkiej słabości, a Biblia - zbiorem wspaniałych, pierwotnych legend, które są jednak dość dziecinne.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Serotonina a postawy moralne (02-10-2010)

Reakcje związane z unikaniem wyrządzania realnych lub jedynie wyobrażonych krzywd w sytuacjach społecznych mają istotne znaczenie w przebiegu myślenia moralnego i motywowaniu zachowań prospołecznych. Ostatnio przeprowadzone badania, opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, których autorami są Molly J. Crockett, Luke Clark i Trevor W. Robbins z Behavioural and Clinical Neuroscience Institute, Department of Experimental Psychology, University of Cambridge oraz Marc D. Hauser z  Department of Psychology and Human Evolutionary Biology, Harvard University, wskazują, że serotonina, jeden z najważniejszych neuroprzekaźników w układzie nerwowym, bezpośrednio wpływa na zmiany w myśleniu moralnym i zachowaniu poprzez wzmacnianie awersji do bezpośredniego wyrządzania krzywdy innym.

W przebiegu badań doprowadzano do podniesienia poziomu serotoniny u badanych zdrowych ochotników za pomocą citalopramu, który jest selektywnym inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny. Uzyskany efekt porównywano z grupą kontrolną leczoną za pomocą innego środka farmakologicznego (atomoksetyna) i grupą placebo. W tym celu wykorzystano testy myślenia moralnego i specjalnie opracowane metody obserwacji zachowania, a mianowicie gry.

Pomiaru wpływu leku na przebieg myślenia moralnego dokonano przy użyciu testu dylematów moralnych, w którym osoba badana musiała wybierać między czysto utylitarną wypłatą (np. uratowanie pięciu istnień ludzkich) a wyborem wysoce awersyjnych sposobów działania, związanych z wyrządzeniem komuś krzywdy (np. zabicie niewinnej osoby).

Podwyższony poziom serotoniny wiązał się z bardziej surową oceną moralną takich sposobów działania, które oznaczały wyrządzenie komuś krzywdy, ale tylko w tych przypadkach, w których wyrządzenie krzywdy było w wymiarze emocjonalnym najbardziej ewidentne. Efekt działania citalopramu, polegający na wzmocnieniu tendencji do unikania wyrządzania krzywdy, zaobserwowano również w trakcie gry, w której uczestnicy mieli zadecydować, czy przyjąć lub odrzucić uczciwe lub nieuczciwe wypłaty sum pieniędzy od innego gracza. Odrzucenie nieuczciwej oferty oznaczało wprawdzie okazanie szacunku dla normy sprawiedliwości, ale jednocześnie skutkowało stratą finansową dla drugiego gracza. Gracze z wyższym poziomem serotoniny rzadziej odrzucali w takiej sytuacji nieuczciwe oferty. Ponadto, prospołeczny efekt działania citalopramu okazał się silnie związany z osobowościową cechą empatii. U osób badanych przejawiających wyższy poziom cechy empatii wpływ citalopramu na przebieg myślenia moralnego i zachowanie był silniejszy niż u osób z niskim poziomem tej cechy.

Wyniki badań dostarczają wyjątkowych dowodów na to, że serotonina może być odpowiedzialna za wzmacnianie postaw prospołecznych - wzmacnia awersję do wyrządzania krzywdy innym, co znajduje swoje bezpośrednie przełożenie na moralne myślenie i zachowanie.

[Tłumaczenie/opracowanie: C. O. Reless]

Źródło:
Serotonin selectively influences moral judgment and behavior through effects on harm aversion


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365