Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.444.722 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 700 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Jak szrotówek kasztanowcowiaczek podbił Europę (25-06-2011)

Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella), nieznany nam jeszcze trzy dekady temu, rozprzestrzenił się po całej Europie Środkowej. Insekt przedostał się transportem drogowym i kolejowym na północ, zachód i wschód. Zwalczenie go wydaje się niemożliwe. Jednakże eksperci pokładają nadzieję w odkryciu jego pochodzenia geograficznego, tak aby można było wykorzystać naturalnych wrogów do walki z tym inwazyjnym gatunkiem.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Ecology and the Environment, międzynarodowy zespół naukowców pracujący pod kierunkiem dr Davida Leesa z Institut National de la Recherche Agronomique (INRA) we Francji i H. Waltera Lacka z Freie Universität Berlin w Niemczech, wykazał że populacje szrotówka kasztanowcowiaczka występujące w Europie pochodzą z Półwyspu Bałkańskiego.

Ustalenie pochodzenia motyla z rodziny kibitnikowatych nie było łatwym zadaniem. Z ponad 1500 gatunków bezkręgowców uważanych za obce w Europie, nie ustalono jeszcze pochodzenia około 220 gatunków. Introdukcja coraz większej liczby obcych gatunków postępuje z powodu intensywności handlu międzynarodowego oraz liczby podróżnych przemieszczających się po całym świecie.

Jedynie niewielkiemu odsetkowi udaje się samodzielnie zainstalować długofalowo w nowych regionach i rozpocząć reprodukcję. Inwazje biologiczne są zazwyczaj inicjowane przez kilka "pionierskich" osobników. Założyciele ci reprezentują jedynie niewielki odsetek ogólnego zróżnicowania genetycznego, obecnego w pierwotnej populacji.

Naukowcy zebrali próbki Cameraria ohridella z parków i ogrodów w Europie, aby je poddać analizie genetycznej i porównać z populacjami, których próbki zebrano w górskich lasach na Bałkanach. Zróżnicowanie genetyczne populacji okazało się znacząco wyższe w naturalnych obszarach leśnych. To odkrycie oraz bliskość populacji zasugerowały, że Cameraria ohridella pochodzi z południowych Bałkanów.

Co więcej, dzięki wykorzystaniu DNA jądrowego i mitochondrialnego larw sprasowanych w liściach pozyskanych z zielnika datującego się aż na 1879 r., naukowcy byli w stanie prześledzić historię owada w Europie aż do XIX w. Ku ich zaskoczeniu, szrotówek kasztanowcowiaczek rozwijał się doskonale w środkowej Grecji i Albanii już w 1961 r., czyli na długo zanim został odkryty.

W Europie Środkowej pierwsze wzmianki pochodzą z Austrii z roku 1989. W kolejnych latach nastąpiła szybka inwazja na sąsiadujące kraje. Obecnie Cameraria ohridella jest rozpowszechniony w całej Europie, gdzie składa jajeczka na liściach kasztanowców, a gąsienice kopią w tkance liści korytarze długie na kilka milimetrów. To wydaje się niewielkim zagrożeniem dla wyniosłych i majestatycznych drzew, które nie rozpoczynają wytwarzania tak nam znanych kasztanów.

Cameraria ohridella może być maleńki, cichy i niepozorny, ale wczesnym latem pozostawia po sobie zniszczenia. Znajdujące się w malutkich jajeczkach, składanych na wiosnę przez samice na liściach, larwy niestrudzenie przegryzają się przez liście kasztanowców, doprowadzając do jesiennego opadania liści w parkach i ogrodach w środku lata.

Liście są dosłownie zjadane. Larwy linieją kila razy i przepoczwarzają się w kokonie, z którego później wylęga się motyl, tworząc nowe pokolenie. Jednego lata rozwijają się cztery pokolenia, a larwy z ostatniego pokolenia zimują na liściach. Listowie usycha i opada na długo przed nastaniem jesieni.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Lees, D.C., et al. (2011) Tracking origins of invasive herbivores through herbaria and archival DNA: the case of the horse-chestnut leaf miner. Frontiers in Ecology and the Environment. DOI: 10.1890/100098.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365