Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.454.310 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest jak robaczek świętojański, potrzebuje ciemności, żeby błyszczeć"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Rusza budowa Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii w Warszawie (30-01-2014)

Politechnika Warszawska podpisała we wtorek umowę na budowę jednego z najnowocześniejszych w Europie ośrodków badawczych nanotechnologii i zaawansowanych materiałów - Laboratorium Centralnego CEZAMAT.

Prace budowlane przy Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii rozpoczną się w ciągu najbliższych dni. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015 roku. Wartość podpisanej w czwartek umowy na budowę obiektu wraz z dostawą elementów wyposażenia to ponad 370 mln zł.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, najnowocześniejsze rozwiązania wypracowywane w CEZAMAT będą służyły przede wszystkim podnoszeniu jakości życia obywateli, w tym m.in. badaniu przestrzeni kosmicznej czy obronności państwa. Rektor dodał, że centrum ma być miejscem, w którym rozwiązania będą sprawdzane i doprowadzane do etapu wdrożenia. Zgodził się z tym wiceprezes CEZAMAT prof. Jacek Kossut. "Bardzo silny nacisk chcemy położyć na utylitarność i aplikacyjność badań" - stwierdził.


Prokurent Marek Matwiszyn (P), Andrzej Napierski z IDS BUD SA (L) oraz rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt (C), podczas podpisania umowy przez Politechnikę Warszawską z Generalnym Wykonawcą na budowę jednego z najnowocześniejszych ośrodków badawczych nanotechnologii i zaawansowanych materiałów w Europie - Laboratorium Centralnego Cezamat. PAP/Rafał Guz 28.01.2014

Wiceprezes CEZAMAT prof. Romuald Beck w rozmowie z PAP podkreślił, że ważnym zadaniem powstającego centrum będzie dostarczanie innowacji wypracowanych dzięki interdyscyplinarnej współpracy.

Prof. Kossut zauważył, że badacze z różnych dziedzin nauki na uczelniach podzieleni są na wydziały czy instytuty i nie mają wielu okazji, by ze sobą rozmawiać i wymieniać się pomysłami. Wyraził nadzieję, że w CEZAMAT naukowcy z rozmaitych dziedzin wiedzy będą mieli okazję, by się spotykać i wspólnie prowadzić badania i tworzyć rozwiązania, których trudno by się było spodziewać.

Rektor PW liczy, że dzięki CEZAMAT uda się sprowadzić do Polski nawet kilkunastu wybitnych naukowców - szczególnie tych pochodzących z Polski - którzy robią karierę na całym świecie. "To może być magnes, który przyciągnie wybitnych naukowców" - uważa prof. Szmidt.

W CEZAMAT znajdą się najnowocześniejsze laboratoria, w tym m.in. czyste pomieszczenia, tzw. clean roomy, bardzo wysokiej jakości. Prof. Beck wyjaśnił PAP, że tego typu laboratoria są niezbędne w nanoelektronice, nanofotonice, nanomechanice i w badaniach nanomateriałów.

Dostęp do wszystkich laboratoriów CEZAMAT będzie otwarty dla badaczy i studentów, a także dla pracowników przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą badawczą i rozwojową.

Inwestycja jest realizowana przez konsorcjum ośmiu warszawskich ośrodków naukowych: cztery instytuty Polskiej Akademii Nauk (Instytut Chemii Fizycznej, Instytut Fizyki, Instytut Wysokich Ciśnień i Instytut Podstawowych Problemów Techniki), Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Warszawski oraz Wojskową Akademię Techniczną.

Laboratorium Centralne CEZAMAT powstanie przy ulicy Poleczki w Warszawie. Projekt obejmuje trzy budynki. Umowa na budowę obiektu wraz z dostawą elementów wyposażenia została podpisana z konsorcjum firm: IDS-BUD S.A. z Warszawy oraz Korporacji Altis-Holding z Kijowa.

Projekt Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii - CEZAMAT realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365