Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.447.057 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Argument, że wiara i religia czynią ludzi lepszymi albo też próbują ich ucywilizować, należy do tych, które ludzie wysuwają, kiedy już wyczerpali wszystko, co mieli w zanadrzu.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2014, Styczeń (32)

Neuronauki
Bezrobocie skraca męskie telomery (31-01-2014)
Mężczyźni, którzy przez dłuższy czas pozostają nieaktywni zawodowo wykazują oznaki przedwczesnego starzenia się organizmu na poziomie komórkowym - informuje czasopismo "PLOS ONE". Naukowcy z Imperial College London (Wielka Brytania) i Uniwersytetu w Oulu (Finlandia) przekonują, że bezrobocie może stanowić w przypadku mężczyzn jeden z czynników powodujących skracanie się telomerów - zakończeń chromosomów będących wskaźnikami starzenia się organizmu.


freedigitalphotos.net

"Posiadanie krótkich telomerów wiąże się ze zwiększonym ..(jeszcze 1187)»

Neuronauki
Kwasy omega-3 chronią mózg przed kurczeniem się na starość (31-01-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Starsze kobiety, u których stwierdza się wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi mają mniejsze ubytki tkanki mózgowej związane z procesami starzenia - wskazują badania opublikowane przez pismo "Neurology". Jak przypominają autorzy pracy, szybsze zanikanie tkanek w mózgu obserwuje się u osób cierpiących ..(jeszcze 4089)»

Ludzie nauki
Rozstrzygnięto IX edycję konkursu "Popularyzator Nauki" (31-01-2014)
Ks. prof. Michał Heller, prof. Ryszard Tadeusiewicz, Bogdan Miś, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego, Polska Akademia Dzieci - Popularyzatorzy Nauki 2013. W konkursie organizowanym od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) nagradzani są wyróżniający się w popularyzacji wiedzy: ludzie nauki, instytucje naukowe i pozanaukowe, a także osoby spoza środowiska naukowego, dziennikarze i redakcje. "Chcieliśmy poprzez ten konkurs docenić wysiłek wszystkich tych, którzy swoja pracą, zaangażowaniem i energią realizują różne zadania przyczyniając się do popularyzacji polskiej ..(jeszcze 7293)»

Wydarzenia
Rusza budowa Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii w Warszawie (30-01-2014)
Politechnika Warszawska podpisała we wtorek umowę na budowę jednego z najnowocześniejszych w Europie ośrodków badawczych nanotechnologii i zaawansowanych materiałów - Laboratorium Centralnego CEZAMAT. Prace budowlane przy Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii rozpoczną się w ciągu najbliższych dni. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015 roku. Wartość podpisanej w czwartek umowy na budowę obiektu wraz z dostawą elementów wyposażenia to ponad 370 mln zł. Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt, najnowocześniejsze rozwiązania wypracowywane w CEZAMAT będą służyły przede ..(jeszcze 3230)»

Różności
Multibiometria - ultrakontrola na stadiony (30-01-2014)
System identyfikacji, umożliwiający szybkie rozpoznanie dużej liczby osób, opracowują naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Wystarczy przejść przez bramkę, a urządzenie rozpozna nas po tęczówce oka, kształcie twarzy, małżowiny usznej i fakturze skóry. "Budujemy system identyfikacji, przez który przechodzi ktoś, kto sam chce być jej poddany i wcześniej wyrazi na to zgodę" - podkreśla w rozmowie z PAP autor badań dr inż. Kamil Grabowski. Wraz z grupą inżynierów z Politechniki Łódzkiej pracuje on nad "biometrycznym systemem uwierzytelniania pozytywnego". Na realizację swojego projektu naukowego otrzymał ponad 1 mln 190 tys. złotych od Narodowego Centrum Badań ..(jeszcze 4590)»

Psychologia
Dziecięca amnezja siedmiolatków (29-01-2014)
Niewielu dorosłych pamięta wydarzenia sprzed swoich trzecich urodzin. Psycholodzy z amerykańskiego Emory University oszacowali, że to w wieku siedmiu lat te najwcześniejsze wspomnienia odchodzą w zapomnienie, w procesie określanym jako "dziecięca amnezja". Magazyn "Memory" opublikował badania, które polegały na przepytywaniu dzieci o ostatnie wydarzenia, począwszy od trzecich urodzin. Później uczestników proszono o przywołanie tych wydarzeń w wieku pięciu, sześciu, siedmiu, ośmiu i dziewięciu lat. "Nasze badanie jako pierwsze pokazuje początki dziecięcej amnezji - podkreśla prowadząca badanie psycholog Patricia Bauer. - Zarejestrowaliśmy ..(jeszcze 3182)»

Różności
Umowa o współpracy PERN i płockiej filii Politechniki Warszawskiej (29-01-2014)
PERN "Przyjaźń" i płocka filia Politechniki Warszawskiej podpisały we wtorek porozumienie o współpracy. Jego celem jest m.in. wspólna realizacja projektów badawczych i technologicznych oraz rekomendowanie najlepszych studentów do pracy na zlecenie spółki. Prezes Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" Marcin Moskalewicz wyraził nadzieję, że porozumienie przyczyni się m.in. do utworzenia nowego kierunku studiów o specjalizacji logistyki sieciowej, związanej z rurociągami przesyłowymi.


weglowodory.pl

..(jeszcze 3846)»

Technika
W Świerku trwa montaż elementów największego superkomputera w Polsce (28-01-2014)
W Centrum Informatycznym Świerk przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych trwa montaż pierwszych elementów najsilniejszego w Polsce superkomputera. Głównym zadaniem CIŚ ma być wsparcie obliczeniowe dla polskiej energetyki, zwłaszcza jądrowej. Główna serwerownia jest już gotowa, w szafach trwa montaż 360 najnowszej generacji dziesięciordzeniowych procesorów, 23 TB pamięci RAM oraz 72 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności i podwyższonej odporności na błędy. "To niemal połowa sprzętu, który zgodnie z umową dostarczy nam wykonawca. Już ta część systemów komputerowych pozwoli nam pięciokrotnie zwiększyć ..(jeszcze 1549)»

Ekologia
Jak racjonalniej wykorzystać wody termalne? (27-01-2014)
Unikalną instalację badawczą, która pozwala uzdatniać wody geotermalne, a z drugiej strony zwiększać ich wartość leczniczą, opracował i uruchomił Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN z Krakowa (IGSMiE PAN). O projekcie opowiedział PAP jego kierownik dr Wiesław Bujakowski. Wraz z dr inż. Barbarą Tomaszewską, która była głównym wykonawcą projektu, uczeni postanowili zoptymalizować funkcjonowanie zakładu, który eksploatuje wody termalne. Otrzymali na ten cel około 1,5 miliona złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zbudowana przez interdyscyplinarny zespół aparatura umożliwiła przeprowadzenie badań na różnych ..(jeszcze 5851)»

Chemia
Dwutlenek węgla ścieżką ku wyjątkowym nanomateriałom (25-01-2014)
Żółte piłki tenisowe, spięte przestrzennie w kształt adamantu, symbolizują sieć krystaliczną materiału mikroporowatego powstającego w wyniku samoorganizacji nanometrycznych klasterów. Piłki pomarańczowe odpowiadają cząsteczkom gazu, które mogą adsorbować w tym materiale. Prezentację wykonuje doktorantka Katarzyna Sołtys z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski) ..(jeszcze 6714)»

Medycyna
Polska macierz wykrywa wady genomu (25-01-2014)
Niepełnosprawność intelektualna dotyczy 2-3 proc. populacji, zaburzenia autystyczne - 1 proc., padaczka - również 1 proc. Wrodzone wady serca stwierdza się u 5-8 na 1 tys. żywych urodzeń, stanowią one 1/3 wszystkich wad wrodzonych i są najczęstszą przyczyną śmierci niemowląt. Zapotrzebowanie na diagnostykę tych patologii jest duże. Umożliwia ją m.in. oryginalne narzędzie polskiego projektu - specjalna macierz. W Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie pracowano nad techniką porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy. Dr hab. Paweł Stankiewicz był kierownikiem projektu finansowanego rzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Podczas realizacji grantu ..(jeszcze 7387)»

Ekologia
Największa w Europie eko-inwestycja: warszawska oczyszczalnia ścieków Czajka (23-01-2014)
Woda, która trafia do Wisły z warszawskiej Oczyszczalni Ścieków "Czajka" jest czystsza niż sama rzeka. Prof. Zbigniew Heidrich z Politechniki Warszawskiej opowiada w rozmowie z PAP, na czym polega oczyszczanie ścieków i co z nich powstaje. "Mieszkaniec Warszawy zużywa średnio 200 l (0,2 m3) wody w ciągu doby" - mówi w rozmowie z PAP prof. Zbigniew Heidrich z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Do tego dochodzą jeszcze ścieki przemysłowe i ścieki opadowe. W ten sposób w stolicy powstawać może w ciągu doby 500 mln litrów ścieków. Z tego 65-70 tys. m3 przejmuje Oczyszczalnia Ścieków Warszawa Południe, a pozostała część ścieków - nawet 435 ..(jeszcze 4638)»

Różności
Jest pierwsza partia szczególnego trunku - polskiego wina lodowego (21-01-2014)
Fot. Dominic Rivard, Bangkok, Thailand1. Fot. Dominic Rivard, Bangkok, Thailand W winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego "Nad Dworskim Potokiem" powstało pierwsze w Polsce wino lodowe, uzyskiwane z zamarzniętych na krzewie winogron. Ekskluzywny trunek skosztują jednak nieliczni, bo wytworzono go zaledwie 20 litrów, czyli niespełna 30 butelek. "Wino udało ..(jeszcze 4053)»

Astronomia
Planetoidę nazwano nazwiskiem studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego (21-01-2014)
Źródło: sohowww.nascom.nasa.gov1. Źródło: sohowww.nascom.nasa.gov Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) nadała nazwę jednej z planetoid Michalkusiak - od imienia i nazwiska studenta astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michała Kusiaka - poinformowała w poniedziałek krakowska uczelnia w przesłanym komunikacie. IAU doceniła zaangażowanie Kusiaka ..(jeszcze 2792)»

Medycyna
Bliznę na sercu zaleczy plaster z komórek macierzystych (20-01-2014)
Naukowcy chcą sprawdzić, czy plaster z komórek macierzystych umieszczony na sercu może pomóc w leczeniu osób po zawale. Opracowanie metody umieszczania takich opatrunków na pozawałowej bliźnie umożliwiłoby regenerację komórek serca. Tworząca się wskutek zawału blizna to miejsce niewydolne. Ściana serca w miejscu utworzenia się takiej blizny często pęka, szczególnie u osób młodych. Choć za pomocą odpowiednich leków można polepszyć ukrwienie całego serca, poprawić jego wydolność, to miejsce blizny się nie zmniejsza. "Nie ma skutecznej metody pozwalającej ograniczyć jej powstawanie i redukcję już w trakcie toczącego się zawału" - powiedziała PAP dr n. med. ..(jeszcze 3234)»

Wydarzenia
Otwarto Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych w Katowicach (20-01-2014)
47 mln zł kosztowało otwarte w czwartek Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W obiekcie, który będzie służył m.in. studentom, zastosowano wiele rozwiązań przyjaznych środowisku, w tym systemy solarne. Siedmiokondygnacyjny, naszpikowany elektroniką obiekt nazywany jest również "informatyczną bramą Katowic". Studenci mają do dyspozycji m.in. wielofunkcyjne laboratoria komputerowe z 350 miejscami, które dzięki specjalnie opracowanej platformie umożliwiają pracę "w chmurze", bibliotekę multimedialną z dostępem do baz danych i specjalistycznego oprogramowania, sieć wi-fi, aulę na 200 miejsc wyposażoną w ekrany ..(jeszcze 3188)»

Medycyna
W Olsztynie rosyjscy lekarze obserwowali operację polskich kolegów (19-01-2014)
W szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie tamtejsi neurochirurdzy przeprowadzili operację kręgosłupa z użyciem techniki laserowej. Obserwowali ich lekarze z Kaliningradu. Podobnych zabiegów ma być więcej - w ramach wspólnego projektu naukowego. Trwający do kilku miesięcy projekt ma na celu podnoszenie kwalifikacji polskich i rosyjskich lekarzy. W jego ramach w Olsztynie i Kaliningradzie powstają specjalistyczne pracownie, w których lekarzy doskonalą swoje umiejętności. Z polskiej strony w projekcie uczestniczą: Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ..(jeszcze 1758)»

Technika
Miniaturowy przełom w bardzo niskim zużyciu energii (19-01-2014)
Od lewej: Antonio López i Ińigo Cenoz. Źródło: unavarra.es1. Od lewej: Antonio López i Iñigo Cenoz. Źródło: unavarra.es Naukowcy z Uniwersytetu Publicznego Nawarry (NUP/UPNA) opracowali nagrodzony chip, który potrafi czerpać zasilanie z otaczających ..(jeszcze 3149)»

Biologia
Polacy rozpracowali metylotransferazę. Nowe leki przeciwwirusowe na horyzoncie (18-01-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Polscy naukowcy ustalili budowę i poznali mechanizm działania ważnych białek - metylotransferaz. Opublikowana w piśmie "Nature Communications" praca powinna się przyczynić do opracowania nowych leków przeciwwirusowych. Metylotransferazy to enzymy przenoszące resztę metylową. Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu ..(jeszcze 4024)»

Chemia
Naukowcy z KUL opracowali przełomową metodę produkcji ektoiny (17-01-2014)
Metodę produkcji ektoiny - substancji o działaniu ochronnym wykorzystywanej w przemyśle medycznym i kosmetycznym - opracowali i opatentowali naukowcy z KUL. Wykorzystali do tego bakterie zasiedlające skały przywęglowe z kopalni węgla Bogdanka (Lubelskie). Nowatorską metodę wytwarzania ektoiny opracował zespół naukowców z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod kierunkiem prof. Zofii Stępniewskiej. O opatentowaniu wynalazku poinformowało w czwartek biuro prasowe KUL.


W 2012 naukowcy z Katedry Biochemii

..(jeszcze 3966)»

Wydarzenia
Najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych (17-01-2014)
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oddano do użytku najnowocześniejsze w Polsce laboratorium badań przedklinicznych do badania radiofarmaceutyków. Projekt o wartości 2,5 mln zł wpłynie nie tylko na zwiększenie potencjału badawczego Ośrodka Radioizotopów POLATOM Narodowego Centrum Badań Jądrowych, ale pozwoli również na przyspieszenie prac nad nowymi lekami stosowanymi m.in. w radioterapii onkologicznej.

Badania przedkliniczne z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych są kluczowym etapem w procesie powstawania nowych radiofarmaceutyków ..(jeszcze 4003)»

Różności
Kleiber o gender: ideologizacja nauki jest szkodliwa (16-01-2014)
Michał Kleiber, WikimediaStudia gender są bardzo ważne i cenne o ile dotyczą płci w kontekście społeczno-kulturowym - uważa prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Jednocześnie przestrzega przed ideologizacją nauki, gdyż zawsze jest ona szkodliwa. "To, co się nazywa po angielsku gender studies, czyli studiowanie, nauka związana z tożsamością kulturowo-społeczną (...) to część nauk społecznych, która rzeczywiście od kilkudziesięciu lat jest uprawiana. Są na ten temat książki, jest nawet encyklopedia. Tutaj właściwie trudno jest mieć jakieś zastrzeżenia" - ocenił ..(jeszcze 2037)»

Chemia
Dwuprotonowy bit sterowany jednym atomem miedzi (16-01-2014)
Do budowy subatomowego bitu użyto porficenu, związku od lat badanego w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na zdjęciu doktorant Sylwester Gawinkowski przygotowuje próbkę porficenu do badań. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)1. Do budowy subatomowego bitu użyto porficenu, związku od lat badanego w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na zdjęciu doktorant ..(jeszcze 5855)»

Różności
Państwo nie finansuje gender studies (15-01-2014)
Studia gender w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki prowadzone są jako studia podyplomowe, finansowane ze środków własnych słuchaczy, a nie budżetu państwa - wyjaśnia minister Lena Kolarska-Bobińska, w odpowiedzi na list senatora Kazimierza Jaworskiego. Senator Solidarnej Polski w liście wystosowanym 2 stycznia do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prosił o wyjaśnienie czy ministerstwo uważa "tzw. studia gender faktycznie za uprawianie nauki, czy jedynie światopoglądowe infekowanie polskich uczelni destrukcyjną kulturowo ideologią?". "Jakie są plany ..(jeszcze 4102)»

Archeologia
Ponad tysiąc zabytkowych mielerzy odkryto w Polsce płd.-wsch. (14-01-2014)
Ponad 1000 zabytkowych mielerzy, czyli miejsc, w których niegdyś wypalano na masową skalę węgiel drzewny, odkryli naukowcy dzięki zastosowaniu skaningu laserowego na obszarze Staropolskiego Okręgu Przemysłowego na pograniczu woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego. "Odkrycie możliwe stało się jedynie z pomocą metod nieinwazyjnych - nie wymagających przeprowadzenia wykopalisk. Po dawnych mielerzach zachowały się głównie niewielkie dookolne zagłębienia oraz nieznacznie wyniesiona część centralna obiektów. W oparciu o tradycyjną prospekcję powierzchniową, rozpoznanie tak szczątkowo zachowanych obiektów, i do tego w takiej dużej skali, byłoby niemożliwe" - wyjaśnia ..(jeszcze 3389)»

Różności
Elektrownie jądrowe będą jednym z najważniejszych źródeł energii w UE (13-01-2014)
freedigitalphotos.net1. freedigitalphotos.net Według analizy przeprowadzonej przez Komisję Europejską i opublikowanej w raporcie EU Energy, Transport and GHG Emissions: Trends to 2050, EU Reference Scenario 2013, przewidywania ..(jeszcze 2127)»

Technika
Najnowocześniejsze na świecie laboratorium badania łożysk w Warszawie (10-01-2014)
Laboratorium badania łożysk, unikatowe w skali świata, zostało otwarte w środę w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Będą w nim testowane łożyska używane do budowy samolotów, lokomotyw i innych dużych maszyn. "Zmieniło się oblicze ziemi - naszej ziemi - także w wyniku wielkiego wysiłku i procesów modernizacyjnych na styku nauki i gospodarki - mówił na uroczystości otwarcia laboratorium wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński. - To kapitał ludzki przyciąga do Polski inwestycje. Wielką umiejętnością jest bycie razem, szukanie i zdobywanie partnera, pogłębianie współpracy, wykorzystanie potencjału, którym dysponujemy". Marszałek ..(jeszcze 3166)»

Różności
Oglądanie USG płodu praktycznie bez wpływu na decyzję o aborcji (09-01-2014)
Możliwość obejrzenia USG zarodka/płodu przed podjęciem ostatecznej decyzji o aborcji jest standardem w placówkach medycznych, jednocześnie jednak pojawiają się zapędy prawne i polityczne (w niektórych stanach USA skuteczne), by opcja taka stała się dla pacjentki obowiązkiem - częstym argumentem wysuwanym przez przeciwników prawa do aborcji jest możliwość przekonania w ten sposób kobiety do zmiany jej decyzji. Abstrahując już nawet od aspektów etycznych przymuszania pacjentki do poddawania się zbędnym z punktu widzenia medycznego procedurom, pojawia się pytanie czy taki obowiązek ma rzeczywiście realne szanse powodzenia, czyli czy kobiety po obejrzeniu USG będą skłonne z terminacji ..(jeszcze 3651)»

Ekologia
Mikroorganizmy mogą powstrzymać pustynię (06-01-2014)
Tzw. czerwony śnieg z algą niebiesko-zieloną (cyjanobakterią). Fot. Peretz Partensky, Wikimedia1. Tzw. czerwony śnieg z algą niebiesko-zieloną (cyjanobakterią). Fot. Peretz Partensky, Wikimedia Dzięki mikroskopijnym sinicom Chińczycy chcą powstrzymać pustynnienie wielkich obszarów swojego kraju - informuje "New Scientist". Pustynnienie jest w północnych Chinach poważnym ..(jeszcze 1934)»

Chemia
Pogięty grafen (05-01-2014)
Odkryto nową postać węgla, która ma osobliwą budowę i nietypowe właściwości fizyczne - informuje pismo "Nature Chemistry". Nowy materiał nazwano "rażąco wypaczonym nanografenem". Do niedawna naukowcy znali tylko dwie postacie czystego węgla - twardy diament i miękki, szaroczarny grafit. W roku 1985 odkryto jednak, że atomy węgla mogą się łączyć w maleńkie, puste w środku kulki, zwane fullerenami. Później naukowcy nauczyli się również uzyskiwania długich, ultra cienkich węglowych rurek (nanorurek) oraz grafenu - płaskich arkuszy grubości jednego atomu węgla. Odkrycie fullerenów ..(jeszcze 2086)»

Różności
Opaska poprawiająca sen - wynaleźli ją, bo mieli za mało czasu (04-01-2014)
Na studiach mieliśmy dużo nauki a mało czasu, dlatego postanowiliśmy stworzyć urządzenie, które pozwoli nam monitorować sen, dzięki czemu będziemy mogli spać bardziej efektywnie - mówi w rozmowie z PAP Kamil Adamczyk, szef firmy Interclinic, która stworzyła opaskę analizującą jakość snu. Firma Intelclinic stworzyła elektroniczną opaskę na oczy, pozwalającą monitorować sen i poprawić jego jakość. Urządzenie analizuje sen i wysyła za pośrednictwem łącza Bluetooth informacje do specjalnej aplikacji w smartfonie. Następnie dane są analizowane i telefon budzi nas w odpowiednim momencie. ..(jeszcze 4388)»

Różności
Rok 2013 w polskiej i światowej nauce (01-01-2014)
Deszcz meteorytów nad Rosją, identyfikacja szczątków króla Ryszarda III, sklonowanie ludzkich zarodków, wyczekiwany Nobel za cząstkę Higgsa i pierwszy polski satelita naukowy Lem w kosmosie - to niektóre z istotnych wydarzeń naukowych w 2013 r. Na początku roku Komisja Europejska ogłosiła badania nad ludzkim mózgiem i właściwościami grafenu strategicznymi projektami Unii Europejskiej. Pod koniec roku zaś przyjęto unijny program Horyzont 2020, na lata 2014-2020, finansujący badania i innowacje. Mijający rok przyniósł też sukcesy polskich badaczy: pracujący w USA prof. Krzysztof Matyjaszewski otrzymał nagrodę AkzoNobel ..(jeszcze 13681)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365