Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.018.457 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Postawa eksperymentalna różni się znacząco od postawy 'zdroworozsądkowej'. Zakłada bowiem, że w każdej chwili możemy odkryć nowe informacje, które znacząco zmienią nasz model świata. Tymczasem tzw. 'zdrowy rozsądek' opiera się na założeniu, że już wiemy wystarczająco dużo na temat natury świata, by tylko w ostateczności delikatnie modyfikować naszą wiedzę."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Bonobo potrafią używać narzędzi (03-01-2016)

Szympansy karłowate bonobo potrafią wytwarzać i używać prostych narzędzi do zdobywania pokarmu oraz do atakowania - czytamy na lamach "American Journal of Physical Anthropology".

Jak dotąd wytwarzanie i używanie prostych narzędzi obserwowano u szympansów zwyczajnych. Potrafią one za pomocą słomek wydobywać termity z kopca, rozłupywać kamieniami orzechy czy robić z gałęzi prymitywne dzidy do polowań na małe małpiatki kryjące się w dziuplach drzew.

W przeciwieństwie do agresywnych szympansów mniejsze bonobo postrzegane są jako bardziej pokojowe, ale też mniej zmyślne. U bonobo zamiast szympansiej agresji dominują relacje oparte na częstych stosunkach seksualnych, rozładowujących wszelkie sytuacje konfliktowe. Nie zaobserwowano - jak dotąd - żeby bonobo wytwarzały i używały narzędzi.

Itai Roffmana z Uniwersytetu w Hajfie (Izrael) zaobserwował, że bonobo trzymane w niewoli potrafią wytwarzać i używać prymitywnych narzędzi kamiennych w celu uzyskania dostępu do pożywienia. Roffman obserwował osiem bonobo w ogrodzie zoologicznym w Wuppertalu (Niemcy) oraz grupę siedmiu osobników z Bonobo Hope w Iowa (USA), specjalnym ośrodku, w którym kontaktują się z ludźmi, mając zarazem dostęp do lasu.

Obie grupy miały podobne zadania - zdobyć pożywienie zakopane głęboko w ziemi lub przyłożone kamieniami, ukryte wewnątrz kości, co imitowało szpik kostny, lub też zamknięte w pojemniku. Bonobo miały pod ręką kamienie, różnej wielkości gałęzie oraz poroża jeleni.

Bonobo z Iowa, żyjące w towarzystwie ludzi, już po kilku dniach rozwiązały problem dokopując się do pożywienia. Zaplanowały całe przedsięwzięcie, dzieląc je na etapy. Najpierw odrzuciły kamienie za pomocą rąk i patyków, później zaś użyły poroża do kapania w ziemi. Używały również do kopania krótkich patyków jak sztyletów. Rozbijały również pojemniki za pomocą kamieni. Bonobo mieszkającym w zoo i nie wchodzącym w interakcje z ludźmi udało się to samo, ale cała "misja" zajęła im ok. miesiąca i nie była tak sprawnie przeprowadzona.

W trakcie eksperymentów w zoo jedna z dominujących samic próbowała atakować naukowca za pomocą długiego patyka, który pełnił funkcję dzidy. Jak wyjaśnia badacz, dla bonobo w zoo, które nie kontaktowały się z człowiekiem, był on intruzem, stalkerem, który naruszył ich prywatność. (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365