Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.012.553 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Żadna religia nie utrzymuje się dzięki argumentacji; jej wyznawcy czerpią siły z uczucia spokoju i pewności, jakie daje poczucie, że czyni się to, co słuszne. Kto zaś czyni to, co słuszne, może, w myśl obietnicy, zawsze spodziewać się nagrody.
 Prawo » Prawa wolnomyśliciela

Dyskryminowani przez chrześcijan
Autor tekstu:

Sąd pracy w Abergele w północnej Walii (Wielka Brytania) uznał, że organizacja charytatywna Prospects pomagająca osobom z zespołem Downa i ich rodzinom dopuściła się dyskryminacji na podstawie wyznania. Skarżący, Mark Sheridan, był chrześcijaninem w momencie podejmowania pracy, ale utracił wiarę po pewnym czasie. Zwolnił się w proteście przeciwko przyjmowaniu do pracy wyłącznie praktykujących chrześcijan po ośmiu latach pracy w 2006 roku, co według prawa jest uznane za zostanie zmuszonym do zwolnienia się z powodu łamania prawa przez pracodawcę. „Chociaż nie czułem się z tym dobrze i nie widziałem w tym nic dobrego mówiono mi, że nie ma innej możliwości. Jestem bardzo zadowolony z wyroku. Kiedy pracowałem dla Prospects czułem, że to co robią jest złe. Wygranie sprawy potwierdza moje odczucia” – powiedział po wyroku. Jak zeznał, pracownicy mieli kierować się wartościami chrześcijańskimi.

Druga skarżąca, która również wygrała w sądzie, była pracownica Louise Hender zeznała, że została pozbawiona awansu z powodu swojej bezwyznaniowości a także, że mówiono jej, że w ogóle nie powinna była zostać zatrudniona. Dotyczyło to wszystkich, którzy nie byli praktykującymi chrześcijanami. Organizacja stworzyła dokument „Podstawy wiary” z głównymi dogmatami chrześcijańskimi, które obowiązywały wszystkich 900 pracowników. Wyrok, określany jako precedensowy, ma szczególne znaczenie ponieważ w prawie brytyjskim sądy uwzględniają takie wyroki w dalszych podobnych przypadkach. „Po raz pierwszy sąd pracy wypowiedział się, czy organizacja o własnym etosie religijnym ma prawo dyskryminować na podstawie wiary lub przekonań” – skomentował adwokat Sheridana.

Wyrok oznacza osłabienie prawa dla organizacji religijnych dopuszczającego wyjątki od zasady niedyskryminacji zwanego „główne zasady zatrudnienia”. Właśnie na tym przywileju prawnym wprowadzonym przez rząd Blaira w 2003 roku oparł swoją linię obrony Prospectus. W praktyce wyrok oznacza ograniczenie prawa do dyskryminacji tylko do osób duchownych.

Dyrektor wykonawcza Brytyjskiego Towarzystwa Humanistycznego, które wspierało powoda i opłaciło prawnika, Hanne Stinson podsumowała: „Organizacje religijne stosują więcej dyskryminacji w swojej praktyce zatrudnienia niż przed ustanowieniem prawa to dopuszczającego. Może to doprowadzić do pogorszenia jakości ich usług publicznych. Wyrok sądu pracy jasno oznacza, że to sądy a nie same organizacje mają ustalać, co jest ich 'etosem religijnym', jako że nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Mam nadzieję, że rząd, który zamierza przekazywać zadania państwa organizacjom religijnym na szeroką skalę przemyśli swoją politykę w świetle wyroku sądu”.

Brytole znowu są do przodu. Czy można sobie wyobrazić, by ateista i etatowy pracownik skarżył o brak możliwości awansu Caritas?

Wyrok sądu pracy


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Jesteś niewierzący? Przygotuj się na śmierć!
Jak zostać ekskomunikowanym

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (24)..   


« Prawa wolnomyśliciela   (Publikacja: 22-08-2008 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Maciej Psyk
Publicysta, dziennikarz. Z urodzenia słupszczanin. Ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2005 mieszka w Wielkiej Brytanii. Członek-założyciel Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz członek British Humanist Association. Współpracuje z National Secular Society.

 Liczba tekstów na portalu: 91  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 2  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Monachomachia po łotewsku
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 6022 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365