Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Ruchy pogranicza religii i nauki jako zjawisko socjopsychologiczne tom 5 Dziedzina: Religioznawstwo Autor: Tadeusz Doktór (red.) Miejsce i rok wydania: Warszawa 1996 Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego Liczba stron: 276 Wymiary: 17x24 cm ISBN: 83-230-9829-8 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 15,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Książka jest zbiorem artykułów prezentujących wyniki badań i analiz nowych zjawisk religijnych występujących w Polsce. Niektóre z nich (jak New Age) rozwijają się na pograniczu religii i nauki, integrując elementy obu dziedzin. Większość jednak to ruchy o charakterze i rodowodzie wyraźnie religijnym.
Nowe ruchy religijne na ogół spotykają się z surową krytyką otoczenia ze względu na inność doktryny, obrzędów i norm moralnych, a także domniemane czy też faktyczne manipulowanie ich uczestnikami.
Kontrowersje wokół ruchów religijnych nie są w Polsce zjawiskiem nowym, na co wskazuje przykład frankistów. Jednak obserwowane w naszym kraju, zwłaszcza w ostatnich latach, powstawanie i funkcjonowanie licznych ruchów religijnych (jak np. Świadkowie Jehowy, Kościół Zjednoczeniowy, Rodzina, Ruch Świadomości Kryszny, Ruch Odnowy w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie) ukazują powszechność tego zjawiska społecznego i swoistą pluralizację życia religijnego.
Niewątpliwie okresy przemian społecznych i kulturalnych owocują większą liczbą ruchów religijnych i parareligijnych. Badanie ich może rozwiać liczne nieporozumienia wynikające często z poznawczych uproszczeń, a nawet uprzedzeń.Podziel się swoją opinią o tej książce..