Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Naga małpa Dziedzina: Nauki o zachowaniu i mózgu Autor: Desmond Morris Inne pozycje autora (3) | O autorze Miejsce i rok wydania: Warszawa 2005 Wydawca: Ewal Liczba stron: 212 Wymiary: 12x17 cm Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 19,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Książka zaczyna się słowami: "Na świecie żyją sto dziewięćdziesiąt trzy gatunki małp. Z nich sto dziewięćdziesiąt dwa to gatunki owłosione. Wyjątek stanowi naga małpa, która sama sobie nadała nazwę HOMO SAPIENS". W tych zdaniach zawarta została filozofia Desmonda Morrisa (zoologa z wykształcenia), który uznaje człowieka za integralny element świata przyrody i analizuje go jako kolejny gatunek zwierzęcy.
W "Nagiej małpie" autor stara się pokazać, że zachowania uważane za czysto ludzkie to w rzeczywistości typowe dla małp, kulturowo zniekształcone i wystylizowane popędy i odruchy zwierzęce. Tam, gdzie zachowanie człowieka różni się zdecydowanie od zachowania małp, miało miejsce jego wtórne "udrapieżnienie", tj. nałożenie pewnych właściwości psychologicznych cechujących zespołowo polujące ssaki drapieżne - na stare "małpie podłoże".
Prace Desmonda Morrisa zjednały sobie miliony czytelników na całym świecie, ale spotkały się też z zaciekłymi atakami. Autor napisał: "Moje prace naukowe omawiały szeroką gamę zagadnień, od zalotów ryb czy obyczajów ptaków w okresie godowym, po gromadzenie zapasów żywności przez ssaki. Przeczytała je garstka specjalistów, wśród których nie wzbudziły większych kontrowersji. Lecz gdy zaprezentowałem podobny opis niezwykłego, nieowłosionego przedstawiciela naczelnych, sytuacja uległa raptownej zmianie". I dalej: "W niektórych częściach świata "Naga małpa" została zakazana przez Kościół, a nielegalne egzemplarze konfiskowano i palono. Kolejną wadę książki stanowiła jej uczciwość seksualna. Prócz naruszania religijnych i seksualnych tabu zostałem też oskarżony o "zezwierzęcenie" człowieka, dowodziłem bowiem, że gatunkiem ludzkim powodują potężne wrodzone popędy. Przyjęto błędne założenie, iż moje ujęcie natury ludzkiej skazuje ją na jakiś pierwotny status quo. Dla krańcowych odłamów sceny politycznej jest to teza wołająca o pomstę do nieba. Ich zdaniem, ludzkie zwierzę musi być całkowicie uległe, zdolne do poddania się każdemu reżimowi, jaki mu się tylko narzuci. Myśl, że w głębi swej natury każda ludzka istota może kierować się zespołem przesłanek genetycznych jest dla politycznych tyranów odrażająca, oznacza bowiem, że owi przywódcy zawsze będą natykać się na głęboko zakorzeniony opór względem swych koncepcji społecznych"
"Zielone Brygady" nr 9/1997
"Naga małpa", rozprawa o naturze ludzkiej, po raz pierwszy wydana w 1967 roku, stała się kamieniem milowym antropologii i psychologii drugiej połowy XX wieku. Sprowokowała liczne dyskusje w środowisku naukowców, łamiąc seksualne i religijne tabu.Podziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2005-12-02 - Radziu Każdy, kogo choć trochę interesuje socjobiologia czy zoopsychologia powinien podjąć próbę przeczytania i zrozumienia tej lektury. Można znaleźć tam wiele wspólnych cech dotyczących behawioru ludzkiego i antropoidów. Czy wiecie, że? Genetycznie jesteśmy bardziej spokrewnieni z szympansem, niż szympans z gorylem. Czytając, dochodzę do wniosku, iż różni nas od małp fakt, że możemy posługiwać się językiem w sposób symboliczny. Jeśli 98% DNA mamy takie same jak naczelne, to co z tymi 2%? To właśnie jest ta odrębność człowieka do zwierząt. Gorąco polecam!