Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.444.392 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 700 głosów.
Palec Galileusza. Dziesięć wielkich idei nauki
Dziedzina: Nauka i technika
Antykwariat (stan: 0 sztuk)
Autor: Peter Atkins
Tłumacz: Tomasz Hornowski
Miejsce i rok wydania: Poznań 2005
Wydawca: Rebis
Liczba stron: 440
Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.)
Wymiary: 15,5x23 cm
ISBN: 83-7301-541-8
Okładka: Twarda+obwoluta
Ilustracje: Tak
Cena: 39,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisDlaczego palec i dlaczego właśnie Galileusza? Jeden z palców Galileusza zachowany został dla potomności i teraz można go oglądać we Florencji, sam zaś Galileusz był jednym z tych, od których wzięło początek pasmo sukcesów nowożytnej nauki, jednym z tych, którzy wskazali jej drogę wyzwolenia z okowów średniowiecznej ignorancji. W swym błyskotliwym przedstawieniu dziesięciu zasadniczych idei współczesnej nauki Peter Atkins celebruje skuteczność, z jaką symboliczny palec Galileusza wskazuje nam naturę wszechświata, rzeczywistości bezpośrednio nas otaczającej i nas samych.

Recenzja-Gazeta Wyborcza
Olga Sobolewska, Piotr Cieśliński

Rozmach książki "Palec Galileusza" zdumiewa. W dziesięciu rozdziałach książki ujęte są fundamenty nowoczesnej nauki, której początek symbolizuje Galileusz. Za czasów tego genialnego, renesansowego uczonego łatwiej jednak było objąć całość nauki. Dziś nawet wybitni uczeni znają od podszewki topografię tylko własnej dziedziny, a w reszcie orientują się jedynie z grubsza, byle się nie zgubić, albo i wcale. Czy możliwe jest więc pomieszczenie tego "z grubsza" na 424 stronach tekstu? Tak, jeżeli pójdzie się na kompromisy - skupi na anegdotach lub przeciwnie, opisze suche fakty. Peter Atkins wybrał jednak inną drogę. Dlatego w książce wyczuwa się pewną dysharmonię. Z jednej strony - zawsze smaczna strawa dla zwykłego czytelnika, a więc anegdoty, m.in. opis kłopotów Darwina podczas rejsu Beagle'em, smutna historia Rosalind Franklin, której poniekąd skradziono odkrycie struktury DNA, czy też zobaczona we śnie przez Mendelejewa tablica pierwiastków.
Ale książka aspiruje także do miana kompendium wiedzy - dlatego zawiera wiele szczegółów, m.in. budowę DNA, opis łańcuchowej reakcji polimerazy, doboru krewniaczego, fałszywej i prawdziwej próżni, symetrii cechowania, twierdzenia Noether, entropii, orbitali atomowych, przestrzeni Calabiego-Yau, maszyny Turinga, a nawet matematycznej hipotezy continuum i twierdzenia Goedla.
Bo świat - zdaniem autora - musi się cechować podobną logiką jak arytmetyka. Stąd nieco dziwne w ustach tego wybitnego profesora chemii stwierdzenie: "U podstaw świata leży matematyka: wszechświat i wszystko, co się w nim znajduje, jest matematyką, nic poza nią nie istnieje, a rzeczywistość fizyczna jest po prostu jej namacalnym przejawem".
Trudno więc określić, do kogo skierowany jest "Palec Galileusza". Fachowcy poczują się rozczarowani pobieżnym przedstawieniem tematów, laicy zagubią się w gąszczu faktów. A jednak ciekawostki są napisane ze swadą, części bardziej naukowe - przystępnie. Wszystko jest okraszone filozofią, która daje poczucie - może i złudnej - głębi.
Babcia jednego z autorów tej recenzji to osoba, która uwielbia "wiedzieć". W wieku lat 70 na pamięć wkuwa okresy literackie i kolejność planet w Układzie Słonecznym. Z kolei kolega drugiego autora jest domorosłym filozofem przyrody, który lubi "spekulować". Dla nich "Palec Galileusza" będzie idealnym prezentem.
Tutaj należy wyjaśnić, dlaczego aż dwoje autorów pisze tę recenzję. Chcieliśmy się przekonać, że warto polecić książkę zarówno temu, kto (jak autor nr 1) uwielbia czytać o ewolucji, biologii i genetyce, ale ziewa nad entropią, kwantami czy czasoprzestrzenią, jak i temu, kto ma zgoła na odwrót (jak autor nr 2).

JKG 2005-04-14
Recenzja "Czytelnia.onet.pl"
Niewątpliwą siłą współczesnej nauki jest jej redukcjonizm: zdolność do sprowadzania skomplikowanych zjawisk do pojęć i procesów elementarnych. To właśnie Galileusz, wskazał jako pierwszy na możliwość efektywnego i adekwatnego opisu świata za pomocą analizy ilościowej prostych, abstrakcyjnych układów. Jak pisze w „Palcu Galileusza” Peter Atkins: „Zostawił skrzypiący wóz grzęznący w błocie i zajął się prostym ruchem kulki na równi pochyłej i wahadła wiszącego na długim sznurze. Owa umiejętność wyodrębnienia zjawiska podstawowego ze skrzypiącej i zagmatwanej rzeczywistości odgrywa główną rolę w nauce.” Jeśli więc chcieć opisać współczesną naukę, wygodnie jest skoncentrować się na pojęciach podstawowych, tworzących jej fundament. Dla Atkinsa są nimi ewolucja i budowa DNA, energia, entropia, atomy, symetria i kwanty, kosmologia i czasoprzestrzeń, arytmetyka i maszyna Turinga. Uważam, że wybór ten jest jak najbardziej sensowny i rzeczywiście, na 400 stronach książki, zawarł Atkins w zasadzie wszystko, co o nauce współczesnej każdy wiedzieć powinien. „Palec Galileusza” to zbeletryzowana, dobrze napisana (choć grubą przesadą jest postulat Dawkinsa, by Atkins miał kandydować do Literackiej Nagrody Nobla) encyklopedia współczesnej wiedzy. W sumie jednak, „Palec Galileusza to kopalnia użytecznej wiedzy. A wybór, co z tą wiedzą uczynić i jak ją zinterpretować należy do czytelnika.

Podziel się swoją opinią o tej książce..


:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)