Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Ludzie obok. Lesbijki i geje w Polsce Dziedzina: Homoseksualizm Autor: Katarzyna Adamska Miejsce i rok wydania: Toruń 1988 Wydawca: Graffiti BC Liczba stron: 203 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-87786-03-9 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 21,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Książka powstała na bazie pracy magisterskiej autorki i w ramach programu badawczego Zakładu Badania Kultury Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, poświęconego różnym zbiorowościom i ruchom mniejszościowym w Polsce. Ta wydana w roku 1998 książka jest "pierwszą w Polsce obszerną publikacją pokazującą ruch homoseksualny w Polsce współczesnej w całej jego złożoności" - jak czytamy w przytoczonej na okładce recenzji profesora Janusza Muchy.
Jest tutaj trochę informacji medycznych, przytoczone są teorie medyczno-biologiczne i psychologiczno-społeczne wyjaśniające przyczyny homoseksualizm, jest przegląd literatury przedmiotu, w tym oczywiście nieśmiertelna skala Kinseya, omówione są tzw. zjawiska z pogranicza, czyli transwestytyzm i transseksualizm.
Najciekawsza część książki to ta, która odnosi się bezpośrednio do polskich realiów i stanowi próbę przedstawienia i scharakteryzowania polskiego "środowiska". Autorka przytacza stereotypy postrzegania lesbijek i gejów, pisze o uprzedzeniach, dyskryminacji, nietolerancji, ale również o literaturze, filmie, sztuce uprawianej przez osoby "z branży". Omawia ruch lesbijsko-gejowski w Polsce, zarówno organizacje oficjalne jak i nieformalne, przedstawia czasopisma "branżowe", pisze o klubach, knajpkach, miejscach spotkań, a także o wizerunku osób homoseksualnych w mediach (przytaczając fragmenty artykułów z gazet). Większość z tych informacji ma w tej chwili wyłącznie wartość historyczną - niektóre czasopisma nie istnieją, część organizacji przestała działać, knajpki i kluby są otwierane i zamykane nieomal co sezon, co też może stanowić pewną inspirację do refleksji nad przyczynami takiego zjawiska. Czy jest nas tak mało, czy może większość z nas ciągle, mimo zmieniających się czasów, żyje w ukryciu?Podziel się swoją opinią o tej książce..