Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Teoria społeczna a religia Dziedzina: Religioznawstwo Autor: James A. Beckford Seria: Socjologia religii Miejsce i rok wydania: Kraków 2007 Wydawca: Nomos Liczba stron: 328 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-60490-20-1 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 67,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis James A. Beckford jest profesorem socjologii na Uniwersytecie w Warwick, Wielka Brytania. Członek Brytyjskiej Akademii Nauk, prezydent International Society for Sociology of Religion w latach 1999-2003. W swoich zainteresowaniach naukowych skupia się na teoretycznych i empirycznych aspektach organizacji religijnych, Nowych Ruchach Religijnych, stosunkach między państwem i Kościołem, a także kontrowersjach religijnych w perspektywie porównawczej. W jego bogatym dorobku mieszczą się zarówno rozważania teoretyczne jak i prace empiryczne. Do najważniejszych należy zaliczyć: The Trumpet Prophecy. A Sociological Study ofJehovah's Witnesses (1975), Cult Controversle & The Societal Responseto New Religious Movements (1989), Religion and Advanced Industńal Society (1989).
Moim zdaniem myślenie o religii jako o obiekcie czy przedmiocie, który mógłby istnieć niezależnie od ludzkich działań i instytucji społecznych, nie ma większego sensu. Religia nie "robi" nic sama z siebie. Nie posiada własnych środków działania. Jest raczej kategorią interpretacyjną, którą istoty ludzkie przykładają do rozmaitych zjawisk wiązanych z reguły z pojęciami o ostatecznym znaczeniu czy wartości. (...) Główna teza tej książki głosi, że choć spory i dyskusje wokół społecznego znaczenia religii u początków dwudziestego pierwszego wieku pozostają wciąż żywe, to refleksja nad religią w ramach teorii społecznej staje się dość jałowa i kiepsko zorientowana w przebiegu owych sporów i dyskusji. Moim celem jest zatem ustanowienie żywej i owocnej relacji między głównymi przemianami, które zachodzą w ramach społecznych i kulturowych zjawisk określanych mianem "religii" a ich teoretycznymi interpretacjami.
(fragment wstępu Autora)Podziel się swoją opinią o tej książce..