Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Dwa bieguny ewolucjonizmu. Nauka i religia w poznawczym wyścigu zbrojeń Dziedzina: Nauka i technika Autor: Radosław Tyrała Seria: Religiologica Juventa Miejsce i rok wydania: Kraków 2007 Wydawca: Nomos Liczba stron: 140 Wymiary: A5 cm ISBN: 978-83-60490-29-7 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 25,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Podstawowym czynnikiem różnicującym teologię i nauki szczegółowe, najistotniejszym z mojego punktu widzenia, jest zakres przedmiotowy tych dyscyplin. Nauka jest przedsięwzięciem naturalistycznym, czyli ograniczającym się do badań nad rzeczywistością naturalną, ziemską, empirycznie dostępną. Teologia zaś próbuje orzekać zarówno na temat rzeczywistości naturalnej, jak i o rzeczywistości nadnaturalnej, nadprzyrodzonej, transcendentnej. Przy czym, przy tej odmienności ontologii, i naukowcy, i teologowie starają się stosować racjonalne metody rozumowania, z różnymi jednak skutkami. Różnice te pragnę prześledzić na przykładzie dwóch wersji ewolucjonizmu: (neo)darwinowskiej i chrześcijańskiej.
(fragment Wstępu)
Radosław Tyrała, asystent w Katedrze Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Stosowanych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się zagadnieniami z pogranicza socjologii, filozofii i biologii ewolucyjnej, zwłaszcza biospołecznymi uwarunkowaniami religijności, problematyką sekularyzacji i niewierzących oraz relacjami między nauką a religią. W 2005 roku, nakładem warszawskiego wydawnictwa Oficyna Naukowa, ukazała się jego książka O jeden takson za dużo. Rasa jako kategoria społecznie problematyczna.Podziel się swoją opinią o tej książce..