Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Ezop dla dorosłych Dziedzina: Powieści i powiastki Tłumacz: Bohdan Drozdowski Przedmowa (posłowie, opracowanie): Bohdan Drozdowski Miejsce i rok wydania: Warszawa 2007 Wydawca: tCHu Liczba stron: 352 Wymiary: 12x21 cm ISBN: 83-89782-31-1 Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 45,50 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Podtytuł:
czyli też arcybayki z zaczynu Ezopa Fryga, Mędrca nie zawżdyobyczaynego y z Przypowieściami o Roztropności Bydlątek iego, a barzo śmieszne iteż krotochwilne, udatnie a śmiele ku zbudowaniu y ku Uciesze naszey wydestylował Bohdan Drozdowski
Ezop i Bajka to jedno. Był niewolnikiem pewnego tyrana, zapewne kaleką, karłem lub i garbusem, więc dla zemsty na swym losie, "zniewolił" Bajkę, popularną i wcześniej formę żwawej, czasem sprośnej anegdoty - właśnie dzięki Bajkom oraz burzliwej biografii stał się Nieśmiertelny.
Ezop igrał z ogniem w swych humoreskach, a błyskotliwą satyrą i niewyparzonym językiem musiał narazić się mnóstwu ludzi małych, a pysznych, bo ich z taniego przepychu rozbierał.
Pisał prozą, jednak już Sokrates dać miał Bajki Ezopa wierszem, a i mieszkający w Aleksandrii słynny Kallimach utrwalił je w swych strofach.
Trafił do pism słynnego historyka Herodota, komediopisarza Arystofanesa, ojców filozofii - Platona i Arystotelesa, przywoływał go też moralista Plutarch, oraz dziesiątki znamienitych myślicieli i poetów na przestrzeni dziejów.
Gdyby zwierzęta mogły mówić - czego byśmy się od nich dowiedzieli? Słuchając o ich życiu, moglibyśmy zrozumieć wiele z sobie samych: włochaci, zębaci i uszaci - mieszkańcy pól, kniei i stepów - czym różnią się od ludzi, poza wyglądem oraz upodobaniami kulinarnymi? W czym zwierzęta są bardziej ludzkie od ludzi, a w czym ludzie bardziej zwierzęcy od zwierząt? Przeczytajmy u Ezopa.
Bajki w tomie Ezop dla dorosłych zostały poetycko "wydestylowane" przez Bohdana Drozdowskiego, który łącząc urokliwą staropolszczyznę i znaną nam ekspresyjność współczesnego języka, sprawił że "ptaki śpiewają po polsku" jak nigdy dotąd.Podziel się swoją opinią o tej książce..