Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Grzech. Studium z socjologii moralności Dziedzina: Społeczeństwo, socjologia Autor: Wojciech Pawlik Miejsce i rok wydania: Kraków 2007 Wydawca: Nomos Liczba stron: 310 Wymiary: A-5 cm ISBN: 978-83-60490-00-6 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 45,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Wojciech Pawlik, socjolog moralności, prodziekan Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Katedrze Socjologii Moralności i Aksjologii Ogólnej Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu publikacji i ekspertyz dotyczących przemian aksjologicznych i obyczajowych we współczesnej kulturze. W ostatnich latach w jego zainteresowaniach naukowych coraz więcej miejsca zajmuje socjologia emocji i te nurty refleksji naukowej, w których sferę uczuć i emocji traktuje się jako czynnik dynamizujący działania jednostek i zbiorowości.
Książka ujawnia stopniowe wycofywanie się mentalności normatywnej ze świadomości zbiorowej, i to w obszarze, w którym funkcjonowała ona najgłębiej; ufundowana na pojęciu transcendencji i przenikająca najistotniejsze i najbardziej intymne warstwy indywiduum. Procesy opisane przez Wojciecha Pawlika stanowią ewidentny wskaźnik rewolucyjnej wręcz zmiany w sferze współczesnej świadomości społecznej. Książka Wojciecha Pawlika ma przy tym szerokie ugruntowanie empiryczne. Opiera się na różnorodnych, wnikliwie analizowanych materiałach: dokumentach kościelnych (takich jak m.in. katechizmy), zapisach żywych materiałów (homiliach, stenogramach, dyskusjach nad ustawą antyaborcyjną), bogatych danych ankietowych oraz pogłębionych wywiadach. Analiza tych materiałów natomiast nie ogranicza się do prostej sprawozdawczości. Dokonuje się ona w różnych kontekstach teoretycznych, ma charakter refleksyjny, i pogłębiony. Autor omawiając problematykę, którą się bezpośrednio zajmuje równocześnie włącza się w dialog z różnymi nurtami socjologii teoretycznej.
Z recenzji prof. dr hab. Hanny Świdy-ZiembyPodziel się swoją opinią o tej książce..