Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Tysiąc i jedna kobieta. Anais Nin i jej życie Dziedzina: Biografie, listy, pamiętniki Autor: Linde Salber Tłumacz: Mieczysław Dutkiewicz Miejsce i rok wydania: Gdynia 1999 Wydawca: Uraeus Liczba stron: 480 Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: 14x24 cm ISBN: 83-85732-74-8 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 34,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis "Tysiąc i jedna kobieta" to biografia artystki i terapeutki, przyjaciółki Millera, Vidala, Ranka i wielu innych wybitnych indywidualności dwudziestego wieku. Jest to fascynująca opowieść o muzie wielkich artystów, której powieści, opowiadania, eseje i pamiętniki wywarły duży wpływ na literaturę kobiecą naszego stulecia. Życie Anaïs Nin sprawiło, że jej nazwisko kojarzy się nierozerwalnie z poszukiwaniem kobiecej tożsamości, jej twórczość literacka natomiast przyczyniła się do ustanowienia nowych kryteriów przy interpretacji i propagowaniu swoistej poetyki kobiecej.
Autorka jest psychologiem, psychoterapeutką i pracownikiem naukowym uniwersytetu w Kolonii. Główny przedmiot jej badań stanowi relacja między życiem a twórczością.
"Życie Anais Nin zastawia na nas pułapkę, żeby przedstawiać je w taki skrótowy i ekscytujący sposób: pisarka-urodzona skandalistka, ciągle zmieniająca miejsce zamieszkania i kochanków obu płci. Gdyby jeszcze nadużywała alkoholu i zmarła młodo śmiercią samobójczą, ten prosty bohemiarski portret byłby gotowy… Nic z tego! Anais, która jeszcze w wieku siedemdziesięciu kilku lat zachowała urodę i energię, pływała i podróżowała, była istotą subtelną, delikatną i wrażliwą. Mimo to jak taran odkrywała i przekraczała granice seksualności, ale raniła ją dosadność, brak elegancji i względów. Pisała już w dzieciństwie, ale buntowniczką z natury nie była; na poszukiwanie samej siebie wybrała się już jako osoba dorosła – w momencie, w którym zwykle zastyga się w wypracowanej i dojrzałej osobowości – po latach trwania w bierności jako ozdoba męża, z którym na zawsze pozostała związana, choć żyli oddzielnie. Oddawała się cała – uczuciowo i finansowo wspierała przyjaciół, artystów, męża, swoich czytelników, dla których była wyzwolicielką – ale panicznie bała się macierzyństwa."
Katarzyna Zielińska, ksiazki.wp.plPodziel się swoją opinią o tej książce..