Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Genetyk i historia. Opowieść o Piotrze Słonimskim Dziedzina: Biografie, listy, pamiętniki Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Robert Jarocki Miejsce i rok wydania: Warszawa 2003 Wydawca: Rosner i Wspólnicy Liczba stron: 416 Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: 16,5x23 cm ISBN: 83-89217-29-5 Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 39,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis To biografia wybitnego i fascynującego człowieka, genetyka o Światowej sławie, profesora Piotra Słonimskiego.
Bohater książki (urodzony w 1922 roku) wywodzi się ze znanej warszawskiej rodziny o wielkich zasługach dla Polski. Dziadkiem Piotra Słonimskiego był dr Stanisław Słonimski, prototyp doktora Szumana z Lalki Bolesława Prusa, słynny z poczucia humoru i wspierania młodych talentów warszawski lekarz.
Ojciec, Piotr Wacław Słonimski, był znanym przed wojną embriologiem, docentem Uniwersytetu Warszawskiego; matka - Janina z domu Sobecka - nauczycielką, m.in. wychowawczynią córek Marszałka Piłsudskiego w Gimnazjum Szachtmajerowej w Warszawie. Stryj, Antoni Słonimski, odegrał szczególną rolę w biografii Piotra. Rodzice Piotra Słonimskiego zginęli w Powstaniu Warszawskim. On sam do końca brał udział w powstaniu jako podchorąży AK; udało mu się uniknąć niewoli i dokończyć studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Historia jednak szybko upomniała się o swoje: młody Piotr Słonimski znalazł się w ubeckim więzieniu w Krakowie. Uwolniony m.in. za wstawiennictwem Antoniego Słonimskiego, w marcu 1947 r. zdołał wyjechać z kraju i osiedlić się we Francji. Pracował pod kierunkiem słynnego genetyka Borisa Ephrussiego, potem objął funkcję dyrektora Centrum Genetyki Molekularnej, wielkiej placówki naukowej o wielomilionowym budżecie. Słonimski zawsze utrzymywał intensywne kontakty z Polską. W jego domu w Gif stale gościli wybitni polscy intelektualiści, m.in. Maria i Kazimierz Brandysowie, Tamara i Leszek Kołakowscy, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Halina Mikołajska, Jan Strzelecki, Adam Ważyk. W latach 80. zaangażował się w pomoc dla kraju: był przewodniczącym stowarzyszenia Solidarité France-Pologne. Książka Roberta Jarockiego jest opowieścią o wielkiej karierze naukowej i o barwnym życiu Piotra Słonimskiego, obdarzonego wspaniałą inteligencją i znakomitym poczuciem humoru; o emocjonalnych związkach z krajem, o działalności politycznej, o przyjaźniach z wieloma wybitnymi Polakami; o sportowych pasjach; wreszcie - o jego dwóch wielkich miłościachPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2012-02-06 - Antypoda Temat i czasy ciekawe, natomiast ksiazka napisana jest po prostu zle. Bezustanne pochwaly bohatera ksiazki, czyni go jednowymiarowym. Szkoda.
NB Nie winie o to Piotra Slonimskiego, wylacznie autora.