Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Życie we Wszechświecie. Stanowiska przyrodoznawstwa, filozofii i teologii Dziedzina: Nauka i technika Autor: Tobias D. Wabbel (red.) Tłumacz: Bogdan Baran Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej Miejsce i rok wydania: 2007 Wydawca: PIW Liczba stron: 233 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 978-83-06-03098-3 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 39,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Wielu naukowców, i nie tylko naukowców, uważa, że Ziemia nie jest jedynym miejscem we wszechświecie, które zamieszkują istoty żywe. Dlaczego bowiem nasza planeta miałaby być jakoś szczególnie wyróżniona? Jak wysokie jest zatem prawdopodobieństwo istnienia życia poza Ziemią? Jakie warunki musiałyby zostać spełnione, aby ono powstało? Czego wreszcie moglibyśmy się spodziewać po ewentualnym kontakcie z pozaziemską inteligencją? Takich pytań można postawić wiele. Gdybyśmy pewnego dnia rzeczywiście weszli w kontakt z kosmitami, nasze samorozumienie jako jedynych rozumnych istot we wszechświecie i wyjątkowych stworzeń Boga musiałoby legnąć w gruzach. Jednak czy nie stoimy przypadkiem u progu takiej rewolucji? W zbiorze esejów pod redakcją Tobiasa D. Wabbela znakomici naukowcy, filozofowie i teolodzy próbują odpowiedzieć na wszystkie te pytania, rozważając prawdopodobieństwo istnienia pozaziemskiej inteligencji, kreśląc scenariusze możliwych spotkań i przewidując ich społeczne i kulturowe konsekwencje.
SPIS RZECZY
Przedmowa Tobias Daniel Wabbel
POSZUKIWANIE: CZY WE WSZECHŚWIECIE ISTNIEJE ŻYCIE?
Stephen W.Hawking – Życie we wszechświecie
Christian de Duve – Jakim ograniczeniom podlegają źródło i ewolucja życia?
Jostein Gaarder – Czy świadomość to kosmiczny przypadek?
Tobias Daniel Wabbel – Duch radia
KONTAKT: ZAGROŻENIE CZY SZANSA?
Allen M. Steele – „A teraz główne wiadomości...”
David Brin – Zagrożenia pierwszego kontaktu
Ben Bova – Armie ignorantów
William H. Calvin – Zmiana pojęciowa w kontakcie
F. David Peat – Spotkanie z istotami pozaziemskimi
WIARA: NOWY BÓG?
Steven J. Dick – Kosmoteologia – nowe ujęcie
George V. Coyne – Bóg istot pozaziemskich
Sjoerd L. Bonting – Pozaziemskie istoty żywe? Rozważanie teologiczne
John F. Haught – Teologia po kontakcie. Religia a pozaziemskie inteligentne życieFragment lub streszczenie Stephen W. Hawking
fragment
Jak więc brzmi odpowiedź na pytanie, dlaczego nikt nas dotąd nie odwiedził? Jedna możliwa odpowiedź jest taka, że wywód o pojawieniu się życia na Ziemi jest błędny. Może prawdopodobieństwo samorzutnego pojawienia się życia jest tak małe, że Ziemia to jedyna planeta w galaktyce lub w obserwowalnym wszechświecie, na której to się zdarzyło. Inna możliwa odpowiedź stwierdza, że prawdopodobieństwo powstania samoreprodukujących się systemów w rodzaju komórek było umiarkowanie duże, lecz większość tych form życia nie wykształciła inteligencji. Przywykliśmy myśleć o inteligentym życiu jako o nieuchronnej konsekwencji ewolucji. Zasada antropiczna powinna jednak ostrzec nas przed takimi argumentami. Bardziej prawdopodobne jest, że ewolucja to proces losowy a inteligencja to tylko jeden z wielu możliwych wyników. Nie jest jasne, czy inteligencja ma jakąś wartość służenia długiemu przetrwaniu. Bakterie i inne jednokomórkowce przetrwają, nawet jeśli wskutek naszych działań unicestwimy wszelkie inne życie na Ziemi. Pogląd, że inteligencja była czymś nieprawdopodobym ma oparcie w chronologii ewolucji. Ogromnie długo, bo 2,5 mld lat, trwało przejście od jednokomórkowców do stworzeń wielokomórkowych, które są niezbędnymi poprzednikami inteligencji. Jest to spora część całego czasu do eksplozji Słońca. Dlatego zgadza się to z hipotezą, że prawdopodobieństwo, iż życie wykształci inteligencję, jest małe. W tej sytuacji możemy oczekiwać, że znajdziemy w galaktyce wiele innych form życia, ale jest mało prawdopodobne, że znajdziemy tam inteligentne życie.
Trzecia możliwa odpowiedź mówi, że umiarkowane prawdopodobieństwo, iż życie rozwinie się w istoty inteligentne, występuje w fazie transmisji zewnętrznej. W tym okresie wszakże system staje się niestabilny i inteligentne życie niszczy samo siebie. Byłaby to bardzo pesymistyczna konkluzja. Mam wielką nadzieję, że nie jest prawdziwa.
Wolę czwartą możliwość: w kosmosie istnieją inne formy inteligentnego życia, ale nas przeoczyły. Działa obecnie projekt SETI, poszukiwanie inteligencji pozaziemskiej. Obejmuje on badanie częstotliwości radiowych w poszukiwaniu sygnałów od innych cywilizacji. Uważam go za warty wspierania. Musimy jednak uważać z odpowiedzią. Spotkanie z cywilizacją bardziej zaawansowaną niż nasza może trochę przypominać spotkanie pierwotnych mieszkańców Ameryki z Kolumbem. Nie sądzę, by tamci na tym skorzystali.Podziel się swoją opinią o tej książce..