Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Jak powstało piekło. Śmierć i zadośćuczynienie w świecie starożytnym oraz początkach chrześcijaństwa Dziedzina: Religioznawstwo Autor: Alan E. Berstain Tłumacz: Agnieszka Piskozub-Piwosz Przedmowa (posłowie, opracowanie): Tomasz Dekert Miejsce i rok wydania: 2006 Liczba stron: 434 Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: 15x23 cm ISBN: 83-921494-3-2 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 59,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Wykształcona w okresie wczesnego chrześcijaństwa wizja Piekła, Potępienia i Zdośćuczynienia sformalizowana w Ewangeliach Mateusza, Apokalipsie św. Jana osiągnęła jedność koncepcji. Wpisano w nią mityczną oś czasu - na której zapisane są nasze czyny, określono procedury dotyczące "księgowania uczynków". Stanowiło to groźbę nie tylko dla krnąbrnych członków własnej społeczności wierzących lecz wymierzone zostało we wszystkich, którzy przeczą istnieniu systemowi wierzeń z których wizja ta wyrosła. Nie jest to już piekło alegoryczne czy metafizyczne lecz ideologiczne. Stąd ludzkość dokonała już tylko niewielkiego kolejnego interpretacyjnego kroku w kierunku wojen religijnych, inkwizycji czy potępienia krytyków tejże wiary paląc ich na stosach...z imieniem Boga na ustach. Dlatego Piekło mając w sobie tworzymy ciągle je na ziemi na swoje podobieństwo. (Gabriel Leonarda Kamiński)
Książka Alana Bernsteina wprowadza Czytelnika w niesłychanie zróżnicowany świat odpowiedzi, jakich udzielał człowiek na pytania: „Co jest po śmierci?” oraz „Czy istnieje sprawiedliwość?” Wychodząc od najstarszych wyobrażeń Egiptu i Mezopotamii, przez Grecję, Rzym i starożytny judaizm, aż do Nowego Testamentu i wczesnego chrześcijaństwa, wskazuje z ogromną przenikliwością na przenikające się i współistniejące nurty myślenia o śmierci i pośmiertnej odpłacie, stanowiące tło dla późniejszej idei piekła.
"Książka ta pokazuje wielorakie aspekty życia w historii lepiej niż mogłoby to uczynić jakiekolwiek czysto analityczne studium. Oświeca nas i pogłębia swoim prawdziwie humanistycznym podejściem oraz rzadko spotykaną jasnością stylu."
(Jeffrey Burton Russell)
„The Formation of Hell" to znakomita książka, która wnosi jasność w złożony, zagadkowy i przerażający temat.
(Edward L. Mark, „Boston Globe")
[Bernstein] sięga do źródeł babilońskich, egipskich, greckich, rzymskich i żydowskich, tak jak i do świadectw z początków wspólnoty chrześcijańskiej, by zrekonstruować historię tych różnych poetów, kapłanów i przywódców religijnych, którzy ukształtowali koncepcje piekła oparte na ideach śmierci i sprawiedliwości. [...] Książka stanowi znakomite wyjaśnienie tej centralnej dla myśli zachodniej koncepcji i powinna zainteresować studentów zajmujących się historią, religią, literaturą, filozofią i mitologią.
(Robert G. Clouse, „American Historical Review")
Wciągająca historia.
(Frances Taliaferro, „Washington Post Book World")
Studium Bernsteina urzeka. Niewątpliwie powinno zostać uznane za klasyczne dzieło poświęcone historii tak ważnego dla cywilizacji zachodniej wyobrażenia.
(Tony Gray, „Journal of Roman Studies")
ALAN E. BERNSTEIN jest profesorem historii University of ArizonaPodziel się swoją opinią o tej książce..