Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Śluby milczenia. Nadużywanie władzy za pontyfikatu Jana Pawła II Dziedzina: Kościół, krytyka, antyklerykalizm Autor: Gerald Renner, Jason Berry Tłumacz: Barbara Stanosz Tytuł oryginału: Vows of silence. The Abuse of Power in the Papacy of Joh Paul II Miejsce i rok wydania: styczeń 2012 Wydawca: Czarna Owca Liczba stron: 448 Wymiary: 15x23 cm ISBN: 978-83-7554-356-3 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 49,90 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Sensacyjny zapis licznych faktów pedofilii i pederastii, których przez wiele lat bezkarnie dopuszczali się duchowni katoliccy
Tłem książki jest głośny w ostatnich latach skandal obyczajowy – ujawnione przez media rozmiary zjawiska seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych katolickich. Jednakże głównym jej tematem nie jest pedofilia księży, lecz mechanizmy instytucjonalne, które za pontyfikatu Jana Pawła II uniemożliwiały skuteczne przeciwdziałanie temu zjawisku. U źródeł owych mechanizmów leży bezwzględna zasada ukrywania wszelkich faktów, których ujawnienie mogłoby zaszkodzić Kościołowi – wśród nich ciężkich przestępstw popełnianych przez jego przedstawicieli.
W książce została przedstawiona i szczegółowo udokumentowana działalność dwóch ludzi Kościoła: ojca Thomasa Doyle’a, prawnika i dyplomaty, który poświęcił własną karierę, by szukać sprawiedliwości dla ofiar księży pedofilów oraz ojca Marciala Maciela, faworyzowanego przez papieża założyciela zakonu Legion Chrystusa, na którym ciążą liczne zarzuty molestowania seksualnego i praktykowania „prania mózgów” wobec młodych seminarzystów i zakonników.
Autorzy są katolikami, a ich twórczość pisarska jest trwale związana z problematyką wyznaniową.
W 2008 roku Jason Berry nakręcił na podstawie książki głośny film.
JASON BERRY opublikował wcześniej pięć książek, wśród nich dwie nagrodzone: Lead Us Not into Temptation oraz Up from the Cradle od Jazz – historię muzyki Nowego Orleanu. Za artykuły o demagogach politycznych otrzymał Alicia Patterson Fellowship, a za historię jazzu – Guggenheim Fellowship. Publikuje w wielu pismach i często występuje w krajowej telewizji. Mieszka w Nowym Orleanie. Studia ukończył w Georgetown w 1971 roku. W 2011 roku opublikował kolejną demaskatorską książkę o Kościele: Render unto Rome: The Secret Life of Money in the Catholic Church.
GERALD RENNER był doświadczonym dziennikarzem, pracującym w The Hartford Courant, gdzie specjalizował się tematyce wyznaniowej. Później publikował jako dziennikarz niezależny. Laureat Templeton Prize, którą przyznała mu Religion News Association za teksty na tematy wyznaniowe, a także John Hancock Award i kilku nagród za reportaże śledcze, przyznanych przez Connecticut Society of Professional Journalists. Przed zatrudnieniem w redakcji Courant był redaktorem i dyrektorem Religion News Service w Nowym Jorku oraz wiceprzewodniczącym National Conference of Christians and Jews. Mieszkał w Norwalk w stanie Connecticut. Studia ukończył w Georgetown w 1959 roku. Zmarł 24 października 2007 roku.
Książka wstrząsająca! Odsłania kulisy postępowania instytucji kościelnych w sprawie pedofilii w USA i na Watykanie. Nie dobro dzieci, ale wyłącznie dobro instytucji – tak patrzą biskupi i kardynałowie. Nagromadzenie wielkiej liczby faktów, precyzja ich opisu, swego rodzaju „materiał dowodowy w sprawie” – to największa wartość książki. Wrażenie potęguje chłodny, wolny od namiętności styl wypowiedzi.
Kościół katolicki działa jak zorganizowana grupa przestępcza. Regułą jest obstrukcja wymiaru sprawiedliwości. Przysięgę milczenia składają kardynałowie. Tajność kościelnych procedur uniemożliwia dochodzenie prawdy. Udokumentowane skargi giną w watykańskich urzędach.
Kłamstwo i zapłata za milczenie – to zwyczajna metoda postępowania hierarchów. Obowiązuje zasada: „Siedź cicho, zaprzeczaj, jeśli to konieczne – przeproś, a jeśli są wątpliwości – atakuj tego, kto przynosi złą wiadomość”. Prywatny detektyw diecezji chicagowskiej, zarządzanej przez kard. Bernardina, przed procesem szpera w śmieciach ofiar, szukając na nie haka.
W sprawie biskupa Wiednia, Hansa Groëra, papież nie staje po stronie ofiar, lecz zaleca duchownym milczenie, porównując Kościół z domem, w którym są pokoje nieudostępniane wszystkim gościom. Kardynał Ratzinger, powiadomiony osobiście o problemie założyciela sekciarskiego zakonu Legion Chrystusa, Marciala Maciela Degollado – uzależnionego od dolatinu narkomana, gwałciciela, wykorzystującego przez kilkadziesiąt lat setki nastolatków – uznaje, iż byłoby nieroztropne zajmować się sprawą księdza, który tak dużo zrobił dla Kościoła. Przestępca działa bezkarnie przez całe swoje życie, a jego nadużycia są na wszystkich szczeblach Kościoła tuszowane.
Legionu Chrystusa bronią prominentni konserwatywni katolicy w USA, ks. Richard Neuhaus, Mary Ann Glendon, George Weigel. Prefekt Penitencjarii Apostolskiej, kard. De Magistris, mówi, że sprawę wymyślili Żydzi i masoni. Papież Polak do końca swych dni hołubi założyciela Legionistów, widząc w nim jednego z najważniejszych popleczników.
Tadeusz Bartoś
filozof, profesor Akademii Humanistycznej w PułtuskuPodziel się swoją opinią o tej książce..