Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Historia Boga. 4000 lat dziejów Boga w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie Dziedzina: Religioznawstwo Autor: Karen Armstrong Tłumacz: Barbara Cendrowska Tytuł oryginału: A HISTORY OF GOD Przedmowa (posłowie, opracowanie): Zbigniew Mikołejko Miejsce i rok wydania: 2010 Wydawca: VIK Liczba stron: 448 Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: 14x20 cm ISBN: 9788387782313 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 39,90 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Książka ukazuje dzieje ewolucji idei Boga w trzech wielkich wyznaniach monoteistycznych: chrześcijaństwie, judaizmie i islamie, obejmujące najróżniejsze jej aspekty - od mistyki i teologii po biografie założycieli, takich jak św. Paweł czy Mahomet. W błyskotliwy sposób dokonana synteza obejmuje cztery tysiące lat - od roku 2000 przed Chrystusem do czasów współczesnych. Armstrong utożsamia religię ze świadomością religijną, przemiany tej ostatniej uznając za istotny rozwój samej religii, a zatem pośrednio rozwój Boga, tworzący jego "historię".
Mimo swojej pozaświatowości religia jest wysoce pragmatyczna. Ważniejsze jest, by dana idea Boga zaspokajała potrzeby wiernych, niż by odpowiadała kryteriom logiki czy nauki. Skoro tylko przestaje być skuteczna - ulega zmianie, czasami na coś krańcowo odmiennego.
(ze wstępu)
Karen Armstrong urodziła się w Anglii w 1945. W wieku 17 lat wstąpiła do katolickiego klasztoru, z którego wystąpiła po siedmiu latach. Po ukończeniu Oxford Uniwersity prowadziła przez kilka lat wykłady z literatury współczesnej. W 1981 roku ukazała się jej pierwsza książka "Przez wąską furtkę", autobiograficzna relacja z siedmiu lat, które przeżyła jako zakonnica. Wkrótce Armstrong osiągnęła pozycję jednego z najbardziej cenionych i popularnych brytyjskich ekspertów od spraw religii; wydała kolejne książki. Opublikowana w 1993 roku "Historia Boga" stała się międzynarodowym bestsellerem; krytycy uznali dzieło za najważniejszą książkę na temat religii ostatnich kilkunastu lat.Podziel się swoją opinią o tej książce..