Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Jak najazdy barbarzyńców ukształtowały współczesny świat Dziedzina: Historia Autor: Thomas J. Craughwell Tłumacz: Kowalczyk Urszula Tytuł oryginału: How The Barbarian Invasions shaped the modern world Miejsce i rok wydania: 2009 Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN Liczba stron: 320 Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: 20x25 cm ISBN: 978-83-01-15737-1 Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 82,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Pasjonująca opowieść popularnonaukowa o nadzwyczajnych zmianach, jakie dokonały się na świecie za sprawą niszczycielskich najazdów barbarzyńców.
Ci bezlitośni mordercy i grabieżcy, burzący wielkie miasta i pustoszący wsie, uruchomili ciąg wydarzeń prowadzących do powstania świata, jaki znamy dzisiaj.
Odnajdziemy w książce także zabawne kulisy i niezwykle interesujące, zawarte w anegdotach, szczegóły tych przerażających wydarzeń.
Wydarzenia obejmują czasy od upadku Rzymu po odwrót Mongołów z Europy Środkowej, najazdy m.in. Gotów, Hunów, Wandalów na Europę, Afrykę Północną i Azję, które w efekcie przyczyniły się do powstania nowych państw i miast – Anglii, Normandii, Rosji, Moskwy, Dublina czy Delhi, dziś ośrodków władzy, międzynarodowego handlu i kultury.
Zawarte tu historie ukazują motywy działania znanych z historii czarnych charakterów, m.in. wodza Hunów - Attyli, króla Gotów - Alaryka, Mongołów - Czyngis-chana i wielu innych barbarzyńskich władców, których grasowanie po Europie, Azji i północnej Afryce zmieniło bieg historii.
Sprawnie napisana, wciągająca lektura popularnonaukowa, z niezbyt w Polsce rozpowszechnionego gatunku dzieł, w których erudycyjny wykład zatrzymuje się, zanim zdąży przytłoczyć odbiorcę nadmiarem szczegółów.Fragment lub streszczenie "Na przestrzeni pięciu czy sześciu stuleci dawne Cesarstwo Rzymskie pustoszyły dziesiątki barbarzyńskich królów i wodzów, lecz był tylko jeden, którego imię znają wszyscy: Attyla, zwany królem Hunów. Miał on też drugi przydomek – „Bicz Boży”, co oznaczało, że Bóg posłużył się nim jako nieświadomym narzędziem karania grzeszników, by uświadomić im ich niegodziwość i wywołać w nich skruchę. Koncepcja ta pochodzi z biblijnej Księgi Izajasza, w której Bóg zapowiada, że ukarze nie wiernych Izraelitów, zsyłając na nich Asyryjczyków, którzy będą z nimi walczyć. Asyryjczyk – mówi Bóg – to „rózga me go gniewu i bicz w mocy mej zapalczywości! Posyłam go przeciw narodowi bezbożnemu, przykazuję mu, aby lud, na który się zawziąłem, ograbił i złupił doszczętnie (...)” (Iz 10, 5–6). Nie wiadomo, kto pierwszy określił Attylę Biczem Bożym, lecz przydomek ten wydał się tak trafny, że szybko wszedł do codziennego języka i jest stosowany po dziś dzień."Podziel się swoją opinią o tej książce..