Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Wielcy przyrodnicy. Od Arystotelesa do Darwina Dziedzina: Nauka i technika Autor: Robert Huxley (red.) Tłumacz: Rafał Milanowski Tytuł oryginału: The Great Naturalists Miejsce i rok wydania: Warszawa 2009 Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN Liczba stron: 304 Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: 19x25,5 cm ISBN: 978-83-01-15952-8 Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 88,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Wyjątkowa publikacja, opowiadająca o początkach i rozwoju nauk przyrodniczych. Zawiera biografie i odkrycia 40 wielkich pionierów z Europy i z Ameryki (m.in. Karol Linneusz (pierwsza systematyka przyrody), Joseph Banks (podróżnik i kolekcjoner), Georges Cuvier (teoria o ginięciu gatunków), Antony Leewenhoek (odkrywca bakterii), Nicolaus Steno (pionier badań geologicznych Ziemi), Mary Anning (odkrywczyni unikalnych skamielin), Alexander von Huboldt i Karol Darwin). Ludzie ci dzięki swym śmiałym wyprawom, wnikliwym badaniom i przełomowym teoriom zmienili naukę.
Tekst uzupełniają ilustracje z różnych epok przedstawiające rośliny, zwierzęta, muszle, skamienieliny pochodzące ze zbiorów Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.Fragment lub streszczenie Fragment:
"GDYBY KAROL DARWIN NIGDY NIE OPUBLIKOWAŁ SWOJEJ TEORII o doborze naturalnym (podstawowym mechanizmie ewolucji) i tak byłby dziś sławny dzięki wielu innym pracom z historii naturalnej. Pierwszą z nich był opis podróży dookoła świata na pokładzie HMS Beagle (1831–36), która ciągle jest bestsellerem. Darwina uważa się za najbardziej doskonałego przyrodnika wszechczasów. Jako student, został opisany przez swego wuja: „człowiek o ogromnej ciekawości”; dzięki niej zmienił na zawsze dziedziny nauki, które nazywamy dziś ewolucjonizmem, ekologią i behawioryzmem, wniósł także ogromny wkład do geologii.
Darwin opanował do perfekcji sztukę obserwacji, opisu i klasyfikowania, wspólną dla całej historii naturalnej; wykorzystywał swą niezwykłą inteligencję krytyczną przy badaniach nad niemal wszystkimi grupami roślin i zwierząt. Bardziej niż ktokolwiek inny wykorzystywał ją w dogłębnych analizach i przy opracowywaniu teorii. Nie wystarczała mu prosta obserwacja, zawsze pragnął odnaleźć wyjaśnienia nawet najbardziej banalnych zjawisk. Świetnym przykładem, pokazującym, jak wielka była jego ciekawość, jest nieduża książka o zachowaniu dżdżownic. W prostych ilościowych doświadczeniach badających tempo, w jakim dżdżownice z jego ogrodu wynoszą głębiej położoną ziemię na powierzchnię, wykazał kluczową ich rolę w powstawaniu gleby (i w zasypywaniu ruin starożytnych budynków).
Karol Darwin był tak wielkim geniuszem w dziedzinie biologii, że niektórzy zastanawiali się, skąd bierze swoje pomysły i idee. W czasach jego młodości nic nie wskazywało, że może odnieść sukces w nauce. W szkole był miernym uczniem, później dwa lata studiował w Edynburgu medycynę (której nie lubił), a następnie rozpoczął studia w Cambridge, co miało mu umożliwić karierę duchownego (do czego również nie pałał entuzjazmem). Niedługo po ukończeniu studiów zaproponowano mu objęcie posady przyrodnika na pokładzie HMS Beagle, który pod komendą kapitana Roberta Fitz Roya miał wyruszyć w podróż dookoła świata. Był świetnym kandydatem do objęcia tego stanowiska, posiadał bowiem niezwykłe zdolności umysłowe, energię i ogromne umiejętności terenowego badacza. Już jako mały chłopiec Darwin był zapalonym przyrodnikiem: „kolekcjonowałem najróżniejsze rzeczy, muszle, pieczątki, znaczki, monety i minerały. Pasja kolekcjonowania, która może obudzić w człowieku systematyka, wirtuoza albo skąpca, była we mnie bardzo silna”. Nieco później przeprowadzał poważne eksperymenty chemiczne (wraz z bratem Erazmem), był także zagorzałym myśliwym."Podziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2012-11-06 - Dagmara Adamczyk Tę pozycję kupiłam kilka dni temu. Muszę przyznać, że już od dawna nie byłam pod takim wrażeniem jakości wydania. Papier stylizowany na odległe czasy piśmiennictwa, od których zaczyna się przedstawienie postaci Arystotelesa. Z biegiem lat i żyjących wówczas przyrodników druk zamieszczony na bielejących arkuszach i tak aż do Darwina. Nietuzinkowe, oryginalne ilustracje flory i fauny z prywatnych zbiorów naukowców oraz strony z ich pierwszych publikacji dopełniają całości. Książka przeznaczona dla dorosłego czytelnika, który zgłębia m.in. tematy klasyfikacji w świecie przyrody czy ewolucji. Kawał książki - to zdecydowanie nie wydanie torebkowe. ;)