Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Ostatni poganie. Zanik wierzeń pogańskich w cesarstwie rzymskim od panowania Konstantyna do Justyniana Dziedzina: Historia religii i Kościoła Autor: Pierre Chuvin Tłumacz: Joanna Stankiewicz-Prądzyńska Tytuł oryginału: Chronique de Derniers Paiens Seria: Pejzaże kultury Miejsce i rok wydania: 2008 Wydawca: Czytelnik Liczba stron: 328 Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: 14,8x21 cm ISBN: 978-83-07-03160-6 Okładka: Twarda Ilustracje: Nie Cena: 38,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Książka Pierre’a Chuvina, profesora filologii greckiej na Uniwersytecie im. Blaise’a Pascala w Clermont-Ferrand, jest rekonstrukcją dziejów i kultury społeczności Cesarstwa Rzymskiego, które po przyznaniu wolności wyznania chrześcijanom pozostały wierne kultom i tradycjom pogańskim. "Ostatni poganie" (1990) podzieleni są na dwie części: "Kronikę i Portret". Pierwsza ukazuje kolejne etapy pozbawiania pogan dostępu do władzy, słabnięcia ich znaczenia i eliminowania z życia społecznego, a także próby przywrócenia i umocnienia religii pogańskiej (Julian Apostata). Druga część przedstawia bogactwo i różnorodność wierzeń i praktyk religijnych tej dwuwiekowej schyłkowej epoki pogaństwa w Cesarstwie Rzymskim.
"Ten dobrze udokumentowany i opatrzony licznymi cytatami źródłowymi esej ukazuje późną starożytność nie ze strony zwycięskiego chrześcijaństwa – jak to się zwykle czyni – lecz z perspektywy schodzącej ze sceny dziejów religii grecko-rzymskiej. Religii, której mitologia i kultura wciąż towarzyszy naszej cywilizacji." (Mariusz Dobkowski, Polityka)Fragment lub streszczenie Tak autor podsumowuje sytuację „pogaństwa” po edykcie Teodozjusza z 392 roku: „Wolność sumienia nie została zniesiona (…) mimo to można powiedzieć, że ostała się tylko duchem i że duch ten nie miał wiele możliwości, aby się zamanifestować (…). Nie wolno było składać ofiar, no i modlić się. Co wobec tego zostało? Zostały procesje, zebrania, spektakle, wszystko to, czego trudno było zakazać, nie tracąc sympatii ludu” (s. 86).
„od rządów Justyniana poganie jako obywatele nie istnieli – ta grupa społeczna poniosła śmierć cywilną” (s. 158).Podziel się swoją opinią o tej książce..