Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Faszyści i narodowi socjaliści w Polsce Dziedzina: Historia Autor: Olgierd Grott Inne pozycje autora (1) | O autorze Miejsce i rok wydania: Kraków 2007 Wydawca: Nomos Liczba stron: 172 Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.) Wymiary: A5 cm ISBN: 978-83-60490-19-8 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 41,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Tematem książki są występujące w Polsce partie i grupy, określające się jako faszystowskie oraz narodowosocjalistyczne. Autor przedstawiając ich dzieje i zasady ideologiczne stara się również odpowiedzieć na pytanie, czy emitowane przez nie treści są naśladownictwem wzorców zagranicznych, czy też stanowią już nową jakość, która jest wynikiem ciśnienia miejscowych warunków kulturowych łącznie z religią katolicką.
Celem zaprezentowanych w książce badań jest ustalenie, że przedwojenni polscy faszyści i narodowi socjaliści uwzględniali postulaty religii katolickiej oraz oczywiście swoiście pojmowane interesy państwa i narodu polskiego.
Współczesne grupy narodowosocjalistyczne, występujące w Polsce, w większości przynależą już do kategorii międzynarodowego neonazizmu. Na kartach swoich pisemek apoteozują III Rzeszę i jej przywódców, uważanych za prekursorów tego nurtu. Demonstrują wrogość do chrześcijaństwa, a nawet i do nacjonalizmu jako kierunku dzielącego „rasę aryjską". Współcześni neonaziści w Polsce odcinają się też od polskiej kultury i tradycji, wielokrotnie odnosząc się do niej pogardliwie. W swoich publikacjach często stosują język niemiecki oraz zamieszczają przedruki z pism hitlerowskich. Suma tych elementów sprawia, że pełnią oni także rolę czynnika germanizującego.Podziel się swoją opinią o tej książce..