Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Kościoły chrześcijańskie Dziedzina: Religioznawstwo Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Szczepan Włodarski i Władysław Tarowski Miejsce i rok wydania: Warszawa 1968 Wydawca: Instytut Wydawniczy „Odrodzenie” Liczba stron: 300 Wymiary: 15x20 cm Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 15,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Zasady wiary, podane przez Chrystusa i następnie spisane w Ewangelii były bardzo ogólnikowe, a poza tym – zawierały wiele niejasności. Pewne wyjaśnienia przekazali Apostołowie w listach i w nauczaniu ustnym jako tzw. Tradycję Apostolską. Późniejsi biskupi i teolodzy chrześcijańscy również udzielali wyjaśnień, ale zdarzało się, że niektórzy z nich mimo najlepszej woli popadali w niezgodność z Tradycją Apostolską. Na tym tle powstawały spory, a społeczność chrześcijańska ulegała rozbiciu. Mniejszość nazywano z grecka heretykami od słowa „hairesis” oznaczającego wybór poglądów innych niż powszechnie przyjęte. Większość nazywano katolikami od greckich słów „kat” – poprzez i „holon” – cały, wszystek.
(...) należy zauważyć, że pisarze chrześcijańscy pierwszego tysiąclecia nie wiązali słowa „katolicki” z tym jedynie Kościołem, który podlegał biskupowi rzymskiemu (papieżowi) i nie ograniczali nazwy „katolicy” do chrześcijan podległych papiestwu. Nigdzie w pismach religijnych chrześcijaństwa pierwszego tysiąclecia nie napotykamy nauki głoszącej, że autentyczny Kościół Jezusa Chrystusa to wyłącznie ten, który za najwyższego zwierzchnika uznaje papieża. W treści wyrazów „Kościół katolicki” nie mieścił się problem ustroju czy administracji kościelnej. W treści tej znajdowano tylko doktrynę. Ta doktryna chrześcijańska była katolicka, którą przyjmowała znaczna większość poprzez wszystkie lata i kraje. (...)
Ze WstępuPodziel się swoją opinią o tej książce..