Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Miłość staropolska. Wzory - uczuciowość -obyczaje erotyczne XVI – XVII wieku Dziedzina: Kobieta Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Zbigniew Kuchowicz Miejsce i rok wydania: Łódź 1982, wyd. II Wydawca: Wydawnictwo Łódzkie Liczba stron: 596 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-218-0132-3 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 33,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Książka traktuje wyłącznie o miłości erotycznej drugiej połowie XVI-XVIII wieku. Omawiam zjawiska występujące na ziemiach etnicznie polskich, wchodzących w skład historycznej Rzeczypospolitej, korzystając oczywiście z informacji dotyczących pogranicza, np. opisów Adama Gdacjusza czy, choć rzadziej, z wiadomości pochodzących z terenów wschodnich państwa, jeśli dotyczyły ludzi, żyjących według wzorów ukształtowanych w kulturze polskiej. W książce staram się możliwie jak najwierniej przedstawić świat dawnych uczuć i wiążących się z nimi działań. W toku narracji próbuję udowodnić dwie tezy:
1) miłość erotyczna odgrywała w życiu ludzi XVI-XVII wieku większą rolę, niż się na ogół przyjmuję w naszej historiografii;
2) w konsekwencji różnych uwarunkowań ukształtowała się, różniąca się od zachodniej czy orientalnej, staropolska kultura miłosna, ,która nie była tak prymitywna czy pruderyjna, jak to się na ogół sądzi.
Przy pisaniu tej pracy wyłoniły się oczywiście rozliczne i poważne trudności. Sprawiła je przede wszystkim obszerność samego tematu, także rozległość czasowa. Sądzę bowiem, że dopiero w szerokiej panoramie można dostrzec istotne cechy i zjawiska, ukażą się też uwarunkowania, imponderabilia rozpatrywanej dziedziny kultury i życia wewnętrznego ludzi. (...)
Nim przejdę do opisu rzeczywistych działań i zdarzeń, poświęcę nieco miejsca samemu człowiekowi i środowisku kulturowemu. Będę mówił o symbolice, koncepcjach, wzorach miłości. Pierwsze rozdziały mają charakter bardziej teoretyczny, wprowadzają w świat pojęć, znaków i norm występujących w kulturze. Dalsze są raczej opisowe, bardziej plastyczne. Zamieszczenie pierwszych wydało się wszakże nieodzowne, w mym założeniu ukazują bowiem zachowania ludzkie na szerszym, społecznym tle. Zdaję sobie sprawę, iż dążność, by ukazać możliwie pełny wachlarz postaw i działań dotyczących tematu, spowodowała, że wartość poznawcza poszczególnych rozdziałów jest nierówna. Przy takim założeniu książki było to jednak nieuniknione. Ze względu na charakter publikacji ograniczono aparat naukowy oraz bibliografię. Ostatnia zawiera tylko najważniejsze źródła i pozycje z literatury przedmiotu.
Wreszcie ostatnia uwaga wstępna. Rzeczywista wiedza o nas samych, dlaczego tacy jesteśmy, wymaga znajomości tradycji, które ukształtowały nasze społeczności. Tradycje mają nieraz dawne metryki, pewne zjawiska; postawy, cechy charakteryzują się długim trwaniem. W nauce akcentuje się więzy łączące nas z przeszłymi epokami, z dorobkiem poprzednich kultur, zwraca uwagę, że jesteśmy w dużej mierze determinowani przez świat przodków. Spostrzeżenia te należy odnieść także do spraw miłości, erotyki. W dobie staropolskiej, która dziedziczyła oczywiście po wcześniejszych kulturach z antyczną włącznie, tkwią zasadnicze źródła, początki postaw i norm, które dominują do dziś w naszej kulturze obyczajowej. Ukazanie i zrozumienie tych więzi i genealogii jest chyba nieodzowne w kampanii, jaka toczy się obecnie o stworzenie nowej osobowości człowieka.
Ze Wstępu
Spis treści:
Rozdział I. Pojęcie miłości w dobie staropolskiej
Rozdział II. Człowiek i jego potrzeba miłości
Rozdział III. Symbolika miłosna
Rozdział IV. Wzory i oddziaływanie religii
Rozdział V. Koncepcje miłości w nauce
Rozdział VI. Wzory i style miłości w literaturze pięknej
Rozdział VII. Tematyka miłosna w sztukach plastycznych
Rozdział VIII. Miłość w kulturze szlacheckiej i ludowej
Rozdział IX. Rola urody i ciała
Rozdział X. Rola serca i charakteru
Rozdział XI. Słownictwo i listy miłosne
Rozdział XII. Zaloty – kokieteria
Rozdział XIII. Czary miłosne
Rozdział XIV. Afrodyzjaki i środki hamujące
Rozdział XV. Wiek w miłości
Rozdział XVI. W kręgu intymności erotycznej
Rozdział XVII. Historie miłosne
Rozdział XVIII. Cechy i wartości miłości staropolskiejPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2011-08-09 - seszen Czytałam, bardzo dobra, oparta na źródłach praca o staropolskim kochaniu :-)