Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Słownik twórców idei Dziedzina: Doktryny, ideologie, dzieje idei Autor: Henryk Olszewski Seria: Poznańskie Słowniki Biograficzne Miejsce i rok wydania: Poznań 2001, wyd. II Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie Liczba stron: 474 Wymiary: 13x20 cm ISBN: 83-7177-124-X Okładka: Twarda Ilustracje: Nie Cena: 42,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Słownik twórców idei” jest przewodnikiem po najważniejszych ideach, jakie towarzyszyły rozwojowi cywilizacji ludzkiej. Wymienia ich twórców i najwybitniejszych myślicieli. Nie należy go zatem traktować jako zestawienia encyklopedycznego. Słownik przytacza najistotniejsze dane o życiu i twórczości luminarzy i poddaje charakterystyce ich myśl. Omawia tylko największych spośród wielkich, takich, którzy tworzyli i rozwijali idee najbardziej odkrywcze i znaczące. Są to idee - doktryny, teorie, koncepcje, zespoły poglądów, czasem programy - które odzwierciedlając wielkie przełomy myśli w dziejach jednocześnie inspirowały ich rozwój; są to też idee, które nieraz nie miały bezpośredniego wpływu na przemiany gospodarcze, społeczne, ustrojowe, prawne, ale pobudzały myśl późniejszych pokoleń, przyczyniając się do rozwoju kultury humanistycznej. Bohaterami Słownika są więc filozofowie, socjologowie, teologowie, etycy, prawnicy, teoretycy i technicy rządzenia, znawcy stosunków międzynarodowych; autorzy wielkich i trwałych koncepcji, traktujących o budowie i możliwości poznania świata, o istocie jednostki ludzkiej i grupach społecznych, o stosunkach między obywatelem a państwem, o mechanizmach władzy, funkcjonowaniu instytucji, o przyszłości społecznych i politycznych konwencji. W tym sensie Słownik jest wędrówką po rozległych obszarach refleksji humanistycznej od starożytności aż po czasy nam współczesne. Zawiera pensum wiedzy, które może być - jak się wydaje - przydatne uczącej się i studiującej młodzieży oraz szerokim kręgom inteligencji; truizmem jest przy tym przypomnienie, że poszerza on horyzonty intelektualne czytelnika.
Słownik nawiązuje do konwencji przyjętej w poprzednich tomach serii Wydawnictwa Poznańskiego. Każde ze 117 haseł rozpoczyna krótki opis charakteryzujący twórcę, przy czym część biograficzną kończy wykaz tekstów, zawierających wykład omawianej idei. Zasadniczy trzon hasła wypełnia charakterystyka podstawowych treści idei, czyli doktryny, myśli, zespołu poglądów. Słownik opisuje ich ewoluowanie i wymienia dane o ich oddziaływaniu. Przy każdym haśle podano kilka ważniejszych opracowań, preferując publikacje w języku polskim. Zrozumiałe, że dobór haseł i sposób ich wykonania mogą być przedmiotem dyskusji i krytyki. Za jedną i drugą autor będzie szczerze wdzięczny.
Ze WstępuPodziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Genialne umysły