Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Reguły kierowania umysłem. Poszukiwanie prawdy poprzez światło naturalne Dziedzina: Filozofia Autor: Kartezjusz Inne pozycje autora (6) | O autorze Tłumacz: Ludwik Chmaj Seria: Biblioteka Europejska Miejsce i rok wydania: Kęty 2002 Wydawca: Antyk Liczba stron: 104 Wymiary: 17x23 cm ISBN: 83-88524-52-6 Okładka: Twarda+obwoluta Ilustracje: Nie Cena: 29,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Oba te traktaty Kartezjusza, mimo że są niedokończone, posiadają ogromną wartość dla poznania rozwoju filozoficznego i charakteru twórczości ich autora. Wiadomo, że Kartezjusz pisał je, zwłaszcza „Reguły”, dla własnego tylko użytku; noszą one więc na sobie znamiona wyznań osobistych, szczerych i bezpośrednich, i dzięki temu widzimy, jak jego myśl kształtowała się i rosła, jak zmagała się z różnymi zagadnieniami, jak powoli tworzyła sobie własną oryginalną metodę. Bardzo liczne szczegółowe wyjaśnienia, jakie Kartezjusz wplótł do „Reguł” świadczą, iż nie tylko przywiązywał on do swej metody wielką wagę, ale wypróbowywał ją w różnych dziedzinach, na różnym materiale sprawdzał jej reguły. A to znowu pozwala nam poznać zakres zainteresowań filozoficznych Kartezjusza, jak też granice jego wysiłku myślowego.
Żywość i bezpośredniość, z jaką filozof przedstawia rozwój i tok swojej myśli, umożliwiają zarazem bardziej dokładne przyjrzenie się jego obliczu duchowemu, aniżeli gdy poprzestajemy na samej tylko „Rozprawie o metodzie”, gdzie ową bezpośredniość krępują różne mniej ważne względy. Toteż słusznie nazwano „Reguły” najoryginalniejszym z dzieł Kartezjusza.
Podczas gdy „Reguły” pozwalają dobrze zapoznać się z metodologią Kartezjusza, to „Poszukiwanie” stanowi świetny wstęp do jego epistemologii i metafizyki. Ono też najlepiej ze wszystkich dzieł tego myśliciela uwydatnia nowość i odrębność jego filozofii, jej intuicyjny charakter, jej wrogi stosunek do metody scholastycznej. W nim również wyraźniej, niż gdzie indziej, występuje rola i ważność metodycznego powątpiewania jako środka do uwolnienia umysłu od przesądów i błędów.
Słowem, „Reguły” i „Poszukiwanie” należy uważać za najlepszy komentarz do późniejszych dzieł filozoficznych Kartezjusza.
Ludwik ChmajPodziel się swoją opinią o tej książce..