Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Zagubione człowieczeństwo. Esej o XX wieku Dziedzina: Różności Autor: Alain Finkielkraut Tłumacz: Mateusz Fabjanowski Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej Miejsce i rok wydania: Warszawa 1999 Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy Liczba stron: 132 Wymiary: 12x19 cm ISBN: 83-06-02736-1 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 19,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Nasz wiek jest w najwyższym stopniu czasem niepotrzebnego cierpienia, które nie wymaga dialektycznych wyjaśnień, ale czeka na to, by je ukoić - jeśli to możliwe - poprzez bezpośrednią i wolną od wszelkich apriorycznych założeń - pomoc. Jeżeli jednak również ta nowa odmiana filantropii, pozbawionej już teraz klapek na oczach, stwarza problem, to dlatego, że i ona nie zerwała z okrucieństwem. Raz się sparzywszy, człowiek woli zarezerwować swój humanitaryzm wyłącznie dla wielkiej tragedii. Oznacza to, że potrzeba niemało krwi, aby przełamać jego powściągliwość i zmusić do działania. Jest go w stanie poruszyć jedynie jakaś niezaprzeczalna masakra i całkowicie bierne cierpienie. Dopóki zło nie ukaże się w całej oczywistości, dopóki nie zostaną rozwiane wszelkie zastrzeżenia i wątpliwości - trzyma się na uboczu. Potem zaś ma już co innego na głowie. Nielitościwa zaiste delikatność. W ostatecznym rachunku w tej uczuciowej alienacji wobec nędzy jest tyle samo okrucieństwa co w męskiej decyzji, aby skończyć z nędzą tego świat, odwołując się do sprytnych argumentów rozumu.
Alain Finkielkraut (ur. 1949 r. w Paryżu), filozof i eseista francuski, zwrócił na siebie uwagę jako autor książki o zachowaniach Le Nouveau Desordre amoureux (1977, z P. Brucknerem). Jego pisarstwo, a także żywy udział w ważnych i debatach społeczno-politycznych we
Francji wiążą się z zaangażowaniem w problematykę wolności, tolerancji, koszmaru wojny w przeżyciach jednostki, Holocaustu. W 1994 roku odwiedził Polskę.
Ważniejsze prace: Ralentir: mots-valises! (1979), Le Juif imaginaire (1980), La Sagesse de l'amour (1984), Le Mecontemporain (1992), Porażka myślenia (NOWA 1992).Podziel się swoją opinią o tej książce..