Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Mysz, mucha i człowiek Dziedzina: Nauka i technika Autor: Francois Jacob Tłumacz: Wanda Jadacka Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej Miejsce i rok wydania: Warszawa 1999 Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy Liczba stron: 158 Wymiary: 12x19 cm ISBN: 83-06-02759-0 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 25,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Najważniejszym odkryciem dokonanym w bieżącym stuleciu jest świadomość naszej głębokiej niewiedzy w przyrodzie. Im więcej wiemy więcej, tym lepiej zdajemy sobie sprawę z rozległości tej niewiedzy. Nowina ta jest sama w sobie zaskakująca. Z pewnością zdumiałaby naszych pradziadów z XVIII i XIX wieku. Po raz pierwszy możemy stanąć oko w oko z naszą niewiedzą. Przez długi czas twierdziliśmy, że rozumiemy, jak się rzeczy mają, albo po prostu opowiadaliśmy bajeczki, żeby załatać dziury. Teraz, gdy poważnie zabraliśmy się do badań nad przyrodą, zaczynamy dostrzegać skalę problemów i odległość, jaką należy pokonać, aby je rozwiązać. Największym zagrożeniem ludzkości nie jest rozwój wiedzy, lecz przeciwnie - niewiedza.
(...)
...Badacz porusza się między dwoma biegunami: pożądanym i możliwym. Bez tego, co możliwe, pożądania są tylko marzeniem, a możliwości bez pożądań są tylko nudą. Często trudno jest się oprzeć marzeniom i utopii, ale prowadzenie doświadczeń pozwala wziąć wyobraźnie w karby. Na każdym etapie swej pracy naukowiec jest zmuszony przejść przez krytykę i doświadczenia, by ograniczyć udział marzeń w opracowywanym ujęciu świata. Badanie naukowe polega więc na nieustannym konfrontowaniu tego, co być może, z tym, co jest.
(...)
Będzie tu mowa o cząsteczkach, rozmnażaniu i majsterkowaniu ewolucyjnym, jak również o sposobie funkcjonowania biologów, postrzeganiu przez nich piękna, prawdy, dobra i zła.
Francois Jacob (ur. 1920), genetyk francuski, od 1950 r. pracuje w Instytucie Pasteura w Paryżu, od 1960 r. kieruje tam działem genetyki drobnoustrojów; profesor College de France; członek francuskiej Akademii Nauk, Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie, Towarzystwa Królewskiego w Londynie. W 1965 r. wraz z Andrć Lwoffem i Jacques Monodem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie operonu - mechanizmu indukowanej syntezy białek u bakterii. W polskim przekładzie ukazały się dotychczas dwie książki Jacoba: „Historia i dziedziczność” (PIW, 1973) oraz „Gra możliwości” (PIW, 1987).Podziel się swoją opinią o tej książce..