Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Społeczeństwo synergetyczne Dziedzina: Społeczeństwo, socjologia Autor: Jerzy Hubert Miejsce i rok wydania: Kraków 2000 Wydawca: Universitas Liczba stron: 227 Wymiary: 13x20 cm ISBN: 83-7052-668-3 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 29,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Są struktury społeczne, które spontanicznie generują silne efekty synergiczne - efekty wzajemnego wzmocnienia. Jednocześnie jednak skierowane one są ku złym przynajmniej dla swojego otoczenia - celom. W wymiarze wielkim, obejmującym całe narody czy grupy narodów, oparte są one na różnego typu fundamentalizmach, na ideologiach totalitarnych czy nacjonalistycznych.
W wymiarze małym, często obejmującym kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, to organizacje terrorystyczne, różnego typu gangi, mafie itd. Te struktury społeczne to „struktury zła”: generują nienawiść, cierpienie, śmierć. Jak tworzyć „struktury dobra” - struktury generujące równie silne efekty synergetyczne, jak „struktury zła”, ale jednocześnie skierowane ku rzeczom dobrym: ku dobru swojemu i ku dobru innych, nie wykluczając nikogo ze współmieszkańców naszej planety?
Czy można tak zbudować struktury społeczne globalnej wioski elektronicznej, aby miała dobre cechy wioski tradycyjnej przy jednoczesnym zachowaniu dobrych cech cywilizacji współczesnej? A jeśli tak, to w którą stronę na działać, jak konkretnie te struktury powinny wyglądać?
Próba odpowiedzi na te pytania jest celem niniejszej książki
Praca ta przedstawia pewną wizję społeczeństwa zoptymalizowanego. Mogłoby ono być lepsze od tego, które my z autopsji. Nie jest to jednak wizja futurystyczna. Proponowany model został oparty na nowoczesnej ogólnej teorii systemów złożonych i samoorganizujących się, czyli synergetyce. Stąd tytuł książki: społeczeństwo synergetyczne.
Wprowadzenie nauki ścisłej do sfery tak naturalnie humanistycznej może wydawać się z pozoru jeszcze jedną próbą „stechnicyzowania” człowieka, i to w makroskali społecznej. Takimi wizjami zastosowania nowoczesnej nauki, a zwłaszcza techniki, karmi nas przecież najczęściej przemysł filmowo-rozrywkowy Oczywiście w zastosowaniu techniki zawsze kryje się niebezpieczeństwo zwrócenia jej przeciw człowiekowi. Wiemy o tym dobrze my, żyjący w czasach po Hiroszimie i Nagasaki, ludzie epoki Internetu. Synergetyka takich zagrożeń nie niesie. Nie jest ona związana z materialnymi zdobyczami współczesnej techniki. Zdobycze techniki mogą oddziaływać na relacje międzyludzkie zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, ale nie mają bezpośredniego wpływu na i s t o t ę rozwoju jednostki i grupy, zdrowie i harmonię społeczną, które wiążą się przede wszystkim z optymalizacją struktury relacji międzyludzkich.
Prezentowane Czytelnikowi synergetyczne rozwiązania opierają się na przekonaniu, że rozwój społeczny nie jest możliwy bez uwzględnienia dynamiki tworzących społeczeństwo jednostek i dokonywać się może jedynie poprzez indywidualny rozwój członków tego społeczeństwa. Zasadniczy paradygmat proponowanego modelu brzmi: człowiek i jego rozwój najwyższym dobrem.
Powstaje zasadnicze pytanie, jak rozumiane jest owo dobro i jak wpływać pozytywnie na dynamikę poszczególnych jednostek?
Ze WstępuPodziel się swoją opinią o tej książce..