Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Oksfordzki słownik filozoficzny Dziedzina: Filozofia Autor: Simon Blackburn Tłumacz: C. Cieśliński, P. Dziliński, M. Szczubiałka i J. Woleński Miejsce i rok wydania: Warszawa 2004, wyd. II Wydawca: Książka i Wiedza Liczba stron: 468 Wymiary: 16x24 cm ISBN: 83-05-13366-4 Okładka: Twarda+obwoluta Ilustracje: Nie Cena: 49,80 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Blackburn przedstawia hasła swego słownika w sposób maksymalnie obiektywny. Nie ma w nim tego, co byśmy mogli nazwać indoktrynacją czy nawet perswazją, zmierzającą do nakłonienia czytelnika, by przyjął punkt widzenia autora za swój własny. Słownik napisany jest żywym językiem, klarownym stylem, przystępną, lecz nie symplifikującą metodą. Jednym słowem, nie jest to techniczny słownik filozoficzny, lecz szeroko humanistyczny wykład podstawowych kategorii filozoficznych, traktowanych nie in abstracto, lecz w ścisłym kontekście z realnymi kwestiami współczesności.”
Prof. dr hab. Henryk Jankowski
- Najbardziej kompetentny i aktualny jednotomowy słownik filozofii.
- 2500 haseł obejmujących całokształt problematyki filozoficznej, w tym terminy pojęcia i koncepcje.
- Biograficzne hasła blisko 500 filozofów.
- Filozofia ze wszystkich kultur i kontynentów.
- Terminy i pojęcia z sąsiadujących z filozofią dyscyplin nauki.
- Edycja polska zawiera kilkadziesiąt haseł dodatkowych - biograficznych i merytorycznych - związanych głównie z filozofią polską, opracowanych przez profesora Jana Woleńskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Słownik filozoficzny Simona Blackburna jest dziełem autorskim. Ponieważ autor zdaje sprawę z reguł doboru materiału, którymi się kierował, nie ma co ich tutaj powtarzać ani też analizować. Ze swej strony zaznaczę cztery kwestie. Po pierwsze - Blackburn jest filozofem analitycznym i jego dzieło zostało napisane z takiego właśnie punktu widzenia. Wszelako jest to spojrzenie filozofa analitycznego nie tylko na kwestie charakterystyczne dla filozofii analitycznej, ale i na cały szereg innych. Nie jest to więc wyłącznie słownik tego nurtu, którego autor jest reprezentantem, ale raczej po prostu słownik filozoficzny, tyle że napisany éinteresujący również z tego powodu, że manifestuje zakres problemów uznawanych obecnie za ważne w anglosaskim kręgu filozoficznym, jednym z dominujących. Po trzecie - zawiera sporo nowinek filozoficznych, a jest to jego bezsporna zaleta. Po czwarte - autor oferuje w wielu wypadkach uwagi krytyczne, chyba jednak wykraczające poza standardy słownikowe.
Z Przedmowy
Simon Blackburn jest obecnie profesorem na Uniwersytecie Północnej Karoliny. W latach 1969-1990 był samodzielnym pracownikiem naukowym w Kolegium Pembroke w Oksfordzie. Jest autorem między innymi „Spreading the Word” (1984) i „Essays in Quasi-Realism” (1993). W latach 1984-1990 wydawał pismo
„Mind”.Podziel się swoją opinią o tej książce..