Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Mitologia Słowian Dziedzina: Religioznawstwo Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Aleksander Gieysztor Seria: Mitologie Świata Miejsce i rok wydania: Warszawa 1982 Wydawca: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Liczba stron: 272 Wymiary: 11x15 cm ISBN: 83-221-0152-X Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 23,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Biorąc do ręki te książkę czytelnik spodziewa się może obrazu całego życia religijnego Słowian w starożytności i wczesnym średniowieczu aż do czasu przyjęcia przez nich chrześcijaństwa; a nawet poza ten próg, gdy występowały wielorakie postaci wzajemnego przenikania dawnej i nowej religii. Współistnienie wierzeń tradycyjnych i wnoszonych, ich stapianie w jedną kulturę wiadomości społecznej trwa w krajach słowiańskich od wielu stuleci właściwie aż do naszych dni: Wianki puszczane na wodę i ognie rozpalane w noc świętojańską, obrzęd wokół ostatniego kłosa w palu, przywoływanie deszczu w czas posuchy - wszystko to utwierdzało i wyrażało postawę sakralną wobec zjawisk otaczających społeczność ludzką i przez nią tworzonych, a i dziś w niektórych ocalałych formach umacnia nadal tradycję zbiorowości.
Tematem ogólnym książki jest religią słowiańska. Wykład skupiono jednak na próbie przedstawienia jej podstawowej bez wątpienia części, którą jest mitologia; taka jaką uda się, być może, pokazali dla późnej doby pogańskiej i jej długo żywotnych następstw. Przez mitologię, stanowiącą część główną religii, rozumiemy system personifikacji, alegorii i symboliki, które wyrażały stosunek człowieka do świata. Tę jakże złożoną - także dla współczesnych nam ludzi - relację objaśniały Słowianom i innym ludom podania, baśnie i opowieści. Ujawniała się w nich dzięki fantastyce i niezwykłym skojarzeniom poetycka siła mitu, oddziałując zarówno na przeżycie, jak na poznanie ludzkie i obejmując - jak powieść dzisiejsza - sytuacje w swej istocie rzeczywiste, bo modelowe. Rzutując porządek naturalny i społeczny w świat wyobrażeń sakralnych, mity wyrażały chwiejni równowagę i zakłócenia, nadzieje i nieuchronności losu społecznego i osobistego.
Objaśniały je postawami i działaniami istot nadprzyrodzonych wyposażonych w imiona in szczególne cechy zewnętrzne i moralne. Podaniom towarzyszyły przepisy magiczne, zalecenia kulturowe i odpowiednio rozbudowane rytuały, służące zachowaniu, przywróceniu bądź uzyskaniu właściwego ładu rzeczy i spraw ludzkich. Myśl mityczna jest szczególnym rodzajem myślenia, w odczuciu jej twórców równie poprawnym i uzasadnionym, jak nasze myślenie jest dla nas. Tworzyło ono wówczas obraz tego, co otacza człowieka i co w nim tkwi; obraz, z którego czerpać mógł wskazania na co dzień, jak ma się zachować i jak działać.
Ze WstępuPodziel się swoją opinią o tej książce..