Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Tajemnice piramid Dziedzina: Nauka i technika Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Eugeniusz Stelmaszuk Miejsce i rok wydania: Warszawa 1991 Wydawca: Iskry Liczba stron: 176 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-207-1288-2 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 17,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Przedstawiam Czytelnikom własną hipotezę na temat celu wznoszenia piramid w Egipcie. Jej istotę stanowi pogląd, że piramida była efektem poszukiwań drogi do nieśmiertelności, prowadzonych przez starożytnych uczonych. Opinia taka nie odpowiada uznanym ustaleniom egiptologów, toteż zdając sobie sprawę, iż może wywołać ich protesty, zwracam uwagę, że jest w pełni podbudowana materiałami archeologicznymi. Nie pomijam też badań dotyczących zagadkowej energii kształtu piramidy, które zaskakująco łączą się z głównym wątkiem moich rozważań.
W mojej hipotezie piramida jest budowlą grobową, ale żyjącą własnym życiem, wywołującym zamierzone oddziaływanie na ciało króla. Jest więc niezbędnym ogniwem łączącym akt życia i śmierci, by życie króla, zgodnie z wierzeniami, mogło trwać dalej. Natomiast w poglądach archeologów - piramida jest tylko grobem króla, wspaniałą martwą budowlą z kamienia.
Przedstawiony w książce materiał dowodowy, jego interpretacje i wnioski, podobnie jak w procesie poszlakowym, służą tutaj do budowy poglądów i odkrywania prawdy.
Czytelnika zapraszam więc do towarzyszenia mi w tej interesującej pracy prowadzącej do własnej hipotezy. Razem będziemy podążać ekscytującą drogą przez świat, dziś niezwykle trudno wyobrażalny.
Za punkt wyjścia obieramy fakty bezsporne: bezgraniczną w owych czasach wiarę Egipcjan w nieśmiertelność i głębokie przekonanie, że osiągnięcie upragnionej nieśmiertelności uzależnione było od zachowania całkowicie nie naruszonego ciała po śmierci. Z materiałów archeologicznych wynika, że przekonanie to zrodziło się w czasach budowy pierwszej piramidy króla Dżesera przez wielkiego uczonego Imhotepa.
Przyjętym tutaj wzorcem myśli o nieśmiertelności, ale tylko przyrodniczym, jest casus niesporczaka. Podobną jednak rolę w hipotezie mógłby odegrać także skarabeusz, święty żuk Egipcjan.
Na tym mógłbym w zasadzie zakończyć słowo wstępne. Celowe wydaje się jednak wspomnieć jeszcze o rozdziale „Odrzucić czy zbadać?", z którego wyłania się nowa zagadka. Przedstawienie jej wcale nie leżało w zamierzeniach autora i nie towarzyszyła ona poszukiwaniom prawdziwej podstawy decyzji o budowie pierwszych piramid. Niemniej informacje zawarte w owym rozdziale, stanowiąc swoisty suplement do sformułowanej już hipotezy, utworzyły nie zamierzony pomost, łączący działania starożytnych budowniczych piramid z dzisiejszymi badaniami ich modeli.
Przedmiotem tych badań, od dawna wzbudzających szerokie zainteresowanie, jest istnienie jakoby tak zwanej energii kształtu. Przemilczenie jej poszukiwań po prostu okaleczyłoby książkę o celu budowy pierwszych piramid egipskich. Nie sposób zignorować informacji na ten temat, zwłaszcza że niektóre z nich zaskakująco harmonijnie wiążą się z interpretacjami z poprzednich rozdziałów. Niepodobna ocenić tutaj, czy poszukiwania, prowadzone przez wielu naukowców i przypadkowych badaczy na świecie, rzeczywiście stwierdziły istnienie energii kształtu. Nierzadkie są jednak przypadki rewolucji myślenia także w nauce. Ulega wówczas metamorfozie wiele z poprzedniego pojmowania.
A więc zajrzyjmy w zagadkowy świat starożytnego Egiptu w czasach budowy pierwszych piramid.”
Eugeniusz StelmaszukPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2006-02-06 - Anubis Super ksiażka! Wlasnie jestem w trakcie czytania. Polecam ja wszytkim tym, ktorzy maja dosyc bredni o kosmitach i atlantydach ktorzy rzekomo mieli wzniesc piramidy. Autor tlumaczy w logiczny sposob kontrowercje zwiazane z wielka piramida np. w jaki sposob budowniczowie zawarli w geometrii piramidy liczbe pi chociaz prawdopodobnie nie znali jej wartosci-wbrew pozorom wcale nie jest to taki trudne. Tlumaczy tez mozliwy sposob wyznaczenia kierunku polnocnego, sposoby transportu kamieni, ich obrobki, czemu nie znaleziono w piramidach mumii i wiele innych. POLECAM