Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Prawo człowieka - Rządy jednodniowego króla. Traktat politozoficzny Dziedzina: Państwo, prawo i ekonomia Autor: Antoni Moniuszko Miejsce i rok wydania: Warszawa 1995 Wydawca: Dar Liczba stron: 220 Wymiary: 17x23 cm ISBN: 83-901272-2-9 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 15,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „...może rządzić przyjazna słuszność. Wtedy nie istniałaby konieczność powoływania się na formalistyczny i fikcyjny legalizm mechanicznego consensus’u, bo wystarczyłoby głosu słuszności w międzyludzkim przymierzu prawa i obowiązku człowieka. Pozostałaby wtedy już tylko nieporadność ludzka, ale to lepsze niż antyludzkie fikcje dowolności”.
„Świadomość polityka ma pozostawać w swej głębi zwyczajnie ludzką, a nie zamieniać się w profesjonalną, partyjną ani nawet obywatelską. Dlatego nawiązujemy stale do podjęcia prawa słusznego, które ma być mentorem życia. Poczucie słuszności może obronić współczesną świadomość przed niebezpieczeństwem naśladowania nie gwarantowanych wzorów przed narzucaną modą, a przede wszystkim przed utratą wiary w siebie”.
„...demokracja jest środkiem realizowania ideału wolnej natury ludzkiej. Nie jest istotne, że przy osiąganiu tego rodzaju celu grozi człowiekowi zrobienie fałszywego kroku, bo przynajmniej nie może wtedy zaprzeczyć, że sam był sobie winien...Demokracja byłby to zatem pewien stan normalnego współżycia ludzi”.
Pora znów wrócić do sumienia. Nie można go przecież zastąpić prawem. To właśnie usiłuje nam uświadomić Moniuszko.
Zofia Rosińska
Spis treści
Część I. Motywacje doktrynalne
Rozdział 1. Teoria umowy społecznej w doświadczeniu trzech wieków
Rozdział 2. Dwutorowość wpływów teorii umowy społecznej na ustrój
Rozdział 3. Dziejowa zapaść w pustoprawie
Część II. Motywacje sytuacyjne - macierz znaczeń
Rozdział 4. Antagonizm i przymierze
Rozdział 5. Człowiek historyczny
Rozdział 6. Nisza biopolityczna
Część III. Motywacje wartościujące
Rozdział 7. Prawo człowieka jako realność przyrody
Rozdział 8. Idea prawa człowieka
Rozdział 9. PaństwoPodziel się swoją opinią o tej książce..