Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Życie a twórczość Dziedzina: Światopogląd Autor: Fiodor Stiepun Tłumacz: Włodzimierz Sawicki Miejsce i rok wydania: Warszawa 1999 Wydawca: IfiS PAN Liczba stron: 183 Wymiary: 12x19 cm ISBN: 83-87632-09-0 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 14,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Fiodor Awgustowicz Stiepun (1885-1965, od 1922 na emigracji) z pewnością należy do najwybitniejszych twórców rosyjskiej kultury w tym stuleciu, choć poza granicami swego kraju nie uzyskał szerszego rozgłosu. Absolwent uniwersytetu w Heidelbergu, oryginalny myśliciel, współtwórca pism „Łogos” i „Nowyj Grad”, był także krytykiem literackim, teatralnym i filmowym, pisarzem, autorem frapujących pamiętników.
„Życie a twórczość” to bodaj najważniejsza z jego publikacji filozoficznych. Czerpiąc z neokantyzmu, niemieckiej filozofii romantycznej i rosyjskiej myśli religijnej (zwłaszcza wywodzącej się od Sołowjowa filozofii wszechjedności), Stiepun próbuje tu odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące natury twórczości, jej stosunku do przeżycia mistycznego, miejsca religii w kulturze czy wreszcie racji bytu samej kultury. Toteż książka, choć odzwierciedla klimat epoki, w której powstała (pierwsze wydanie rosyjskie ukazało się w Berlinie w roku 1923), i podejmuje wiele wątków charakterystycznych dla ówczesnej myśli rosyjskiej (autor m.in. nawiązuje polemicznie do filozofii twórczości coraz lepiej znanego polskiemu czytelnikowi Mikołaja Bierdiajewa), w naszym przekonaniu wciąż pozostaje żywa i może zainteresować nie tylko historyków filozofii.
„Życie a twórczość” to pierwsza praca Stiepuna przełożona na język polski. Do najważniejszych dzieł tego autora należą również: Osnownyje problemy tieatra (1923); Nikołaj Pieriesłegin. Fiłosofskij roman w pis’mach (1929); Bywszyje i niesbywszejesia (1956); Wstrieczi (1961); Theater und Film (1953); Dostojewski und Tolstoi (1961); Mystische Weltschau (1964).
Od wydawcy
Spis treści:
Niemiecki romantyzm i rosyjskie słowianofilstwo
Tragedia twórczości (Friedrich Schlegel)
Tragedia świadomości mistycznej
Życie a twórczość
Rozdział pierwszy: Historyczna analiza pojęć życia i twórczości
Rozdział drugi: Fenomenologiczny ogląd pojęć życia i twórczości
Rozdział trzeci: Naukowe objaśnienie pojęć życia i twórczości
Rozdział czwarty: Światopoglądowa interpretacja pojęć życia i twórczości
Oswald Spengler i „Zmierzch Zachodu”Podziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Genialne umysły