Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Zasada racji Dziedzina: Filozofia Autor: Martin Heidegger Inne pozycje autora (3) | O autorze Tłumacz: Janusz Mizera Miejsce i rok wydania: Kraków 2001 Wydawca: Baran i Suszczyński Liczba stron: 175 Wymiary: 14x21 cm ISBN: 83-88575-22-8 Okładka: Twarda Ilustracje: Nie Cena: 32,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Zasada racji brzmi: nihil est sine ratione. W przekładzie: nic [nie] jest bez racji (Nichts ist ohne Grund). To, co zasada ta wypowiada, jest jasne. Bez trudu rozumiemy to, co jasne. Nasz intelekt (Verstand) nie zabiega dalej o zrozumienie zasady racji. Na czym to polega? Na tym, że sam ludzki intelekt, wszędzie, gdzie działa i zawsze, kiedy działa, od razu wypatruje racji, na gruncie której to, co go spotyka, jest takie, jakie jest. Intelekt wypatruje racji, o ile sam wymaga jej podania. Intelekt domaga się u-gruntowania (Be-griindung) swoich wypowiedzi i swoich twierdzeń. Tylko ugruntowane wypowiedzi są zrozumiałe i rozumne. A jednak intelekt nie wymaga racji dopiero dla swoich wypowiedzi, lecz ludzkie przedstawianie wypatruje racji już wówczas, gdy zajmuje się czymś, o czym dopiero potem formułuje się wypowiedzi. We wszystkim, co je otacza i obchodzi, ludzkie przedstawianie zabiega o racje, często tylko o najbliższe, czasem również o dalsze, w końcu zaś o racje pierwsze i ostateczne.
To zabieganie o racje przenika ludzkie przedstawianie, zanim jeszcze zajmie się ono uzasadnianiem samych wypowiedzi. Władające wszędzie zabieganie o racje wymaga zgruntowywania tego, co napotkane.
We wszelkim z-gruntowywaniu i u-gruntowywaniu znajdujemy się na drodze do racji. Zawsze w jakiś sposób, właściwie o tym nie wiedząc, jesteśmy jakoś namówieni i wezwani do zwracania uwagi na racje i grunt. W naszym zachowaniu i przedstawianiu stale jesteśmy w drodze ku racji, tak jakby wynikało to samo z siebie. Stale poniekąd słyszymy zasadę racji: nihil est sine ratione. Nic [nie] jest bez racji. Nasze zachowanie wszędzie dostosowuje się do tego, co powiada zasada racji”.
Fragment wykładu (wygłoszonego w semestrze
zimowym 1955/1956 na Uniwersytecie we
Freiburgu Bryzgowijskim)Podziel się swoją opinią o tej książce..