Tajemnica młodości i śmierci Chrystusa Dziedzina: Biblia
Autor: Wacław Korabiewicz Miejsce i rok wydania: Warszawa 1992 Wydawca: Przedświt Liczba stron: 168 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-7057-017-8 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 29,00 zł (bez rabatów)
dobra beletrystyka lecz weryfikacja faktograficzna nie możliwa
2006-06-26 - tommy
Sprawa "odkrycia" dokonanego przez Notowicza była bardzo głośna w swoim czasie. Zainteresowali się nią m.in. Max Muller, sławny niemiecki antropolog i orientalista oraz angielski profesor Douglas, ktory osobiście odwiedził klasztor. Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, nie tylko że żadne "tajemne" rękopisy nie istnieją, ale że Notowicz nigdy w klasztorze nie przebywał, o czym na piśmie zaświadczył jego przeor.
Każdy oczywiście może wierzyć w co mu się podoba, ale z racjonalizmem to nic wspólnego nie ma. Teorie te należa do tej samej kategorii co von Daniken.
2007-11-14 - liliht
Dlaczego KK.tak zaciekle krytykuje ta ksiazke?Dobrze ze KK.niema juz tych samych praw,co kiedys!Wszyscy ci co chca sie czegos dowiedziec,ploneli by na stosach"W Imie Boga"!Ciezko jest KK. oddac wladze,tak jak nie oddal by bogacz swgo majatku!Logiczne!Mysle ze,jakby nie bylo w tym zadnej prawdy,nie znikala by ta ksiazka z polek,zeby ludzie jej nie czytali!
2008-05-18 - amorfati
poszukiwanie owej ksiazki zakonczylo sie klapa. Wszedzie pozycje sa niedostepne. Czy moze je mozliwosc wznowienia nakladu??? O ksiazce slyszalem i przynam, ze jestem bardzo zaciekawiony trescia. Czy ktos z Was jest w stanie odsprzedac lub podac namiary na kupno owej ksiazki? prosze o kontakt ( przemek8202@hotmail.com ). Znalazlem rowniez wiele innych pozycji mowiacych o stycznosci Jezusa z buddyzmem, wiekszosc z nich rowniez jest niedostepna rowniez egzemplarze anglojezyczne... Czy to z powodu zaciekawieniu ludzi tak znikaja z polek czy to chory kosciol w dalszym ciagu trzyma nad tym pieczec?
2008-07-26 - sprawa rękopisów z Himis
cytat z książki "Na długo jeszcze przed Notowiczem, bo w roku 1854 Angielka, lady Harvey podała do wiadomości,...,że oglądała na własne oczy, w klasztorze Himis, jakieś rękopisy dotyczace pobytu Jezusa w Indiach.Najwartościowszym jednak dowodem istnienia rekopisu z Himis jest świadectwo Jogi Swami Abbvedaby,...,który po przeczytaniu ksiązki Notowicza, sceptycznie nastawiony do niej, udał się w 1922 roku do klasztortu w Himis, aby udowodnić fałszerstwo. Jednak nie zdyskredytował prawdziwości rękopisu... Także profesor M. Roerich odwiedził Himis w roku 1925 i w książce swojej wydrukował fragmenty rękopisów o Jezusie."
Nie czepiajmy sie samego Notowicza bo nie jest on najwazniejszym świadkiem w sprawie rękopisów. Mamy aż 4 świadków owych pism.
Dlaczego przeor z Himis nie wspomniał o pismach?
"...informacja przeora z Himis hest tendencyjna, oparta zapewne nareligijnej, międzykoscielnej solidarności."
Czy hipoteza o istnieniu owych rękopisów jest całkowicie bezpodstawna? Sądzę, że nie. Krtytycy tej hipotezy próbują negować historyczność samego Notowicza nie wspominając o innych świadkach. Należy się liczyć z taką możliwością, że Jezus rzeczywiście był w Indiach.
2010-11-14 - adullam
Przykre są fakty iż sekta watykańska pomimo szczerych chęci Notowicza nie zgodziła się upubliczniać tych informacji do wiadomosci publicznej.Wszystko wskazuje że jedynie krk chce dysponować wszelkimi bardziej tajnymi informacjami wyłącznie dla siebie,które dotyczą Jezusa oraz jego pobytu w Indii, studiowaniu wed, Buddy Goutamy etc.Wielka szkoda, a niech się udławią tym , przecież moralni i tak nie będą podobniej jak ich ziomkowie bramini.
Łaska i pokój.
2010-11-14 - Adullam
Posiadam wersety nauk Chrystusowych wyjętych z rękopisów biblioteki klasztornej, w Himis przez Mikołaja Notowicza w 1887 roku.
Dla zainteresowanych podaję gg 422252 lub pw. na moim forum ;
http://antyreligiant.ubf.pl/news.php
2012-12-25 - dominas
Autor nie uwzględnia zupełnie faktu że buddyzm w Tybecie zainicjowany został dopiero za czasów panowania imperatora Lha Thothori Nyantsen około roku 173 n.e., wobec czego Jezus nie mógł pobierać nauk w tamtejszych „klasztorach buddyjskich”. Pozdrawiam
LITERATURA:
1. Dalajlama Tenzin Gjaco, Świat buddyzmu tybetańskiego. Zarys filozofii i praktyki, przekł. z tybetańskiego Gesze Thubten Dzinpa, przekł. z angielskiego Krzysztof Jakubczak, Wydawnictwo MUDRA, Warszawa 2002, ISBN 83-87387-07-X.
2. John Powers, Wprowadzenie do Buddyzmu Tybetańskiego, przekł. z angielskiego Joanna Janiszewska, Wydawnictwo A, Kraków 2008, ISBN 83-89978-20-2.
3. Marek Kalmus, Tybet. Legenda i rzeczywistość, Wydawnictwo Baran i Suszczyński, Warszawa 1999, ISBN 83-85109-23-4.