Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Lokalna wspólnota polityczna a zagadnienie tożsamości zbiorowej Dziedzina: Społeczeństwo, socjologia Autor: Romuald Piekarski (red.) Miejsce i rok wydania: Kraków 2002 Wydawca: Universitas Liczba stron: 224 Wymiary: 13x20 cm ISBN: 83-7052-534-2 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 19,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Wraz z nowym podziałem administracyjnym Polski i dalszym wdrażaniem reformy samorządowej rośnie znaczenie podziału na regiony. Jak Polska odnajdzie się w procesie globalizacji? Jakie zmiany będą zachodzić w całym kraju i w poszczególnych regionach, gdy procesy te będą narastać? Co będzie się działo w Europie np. z państwami narodowymi? Czy w Polsce, jak na Zachodzie Europy - powiedzmy w Niemczech, powstaną względnie autonomiczne regiony (Pomorze Środkowe, Zachodnie, Śląsk, Mazury, Galicja itd. - na wzór Bawarii, Szwabii, Nadrenii)? Czy tak autonomizujące się regiony będzie cechować osłabiona lojalność względem ogólnonarodowej państwowości? Czy regiony te będą dbać przede wszystkim o swoje ekonomiczne interesy, które mogą być niekiedy bardziej zbieżne z interesami sąsiadów z zagranicy (dotychczasowych państw narodowych) niż z sąsiedniego województwa? Czy też tworzyć będą jednocześnie pewne wyodrębnione wspólnoty kulturalne, obyczajowe, noszące znamiona wspólnego pochodzenia i zbieżnej tożsamości zbiorowej? Czy obecnie jakby nieco lepiej widoczna lokalna odrębność - np. Galicji, Mazowsza, Kaszub, Pomorza, wyrażająca się w obyczajach, języku, pewnych instytucjonalnych rozwiązaniach, architekturze, obchodzonych rocznicach i świętach, stanowiących wyraz zróżnicowanej zbiorowej pamięci - będzie raczej słabnąć, czy też się rozwinie? Czy unowocześnianie będzie się dokonywać w walce z „reliktami przeszłości”, czy też odnowione regiony czerpać będą nadal żywotne soki z tradycji? Na te i inne pytania próbują znaleźć odpowiedź autorzy zgromadzonych w książce artykułów.
SPIS TREŚCI
Romuald Piekarski, Wstęp
Miłowit Kuniński, Tożsamość jednostkowa a wspólnota społeczna i państwowa. Aspekty teoretyczne i praktyczne
Romuald Piekarski, Tożsamość zbiorowa a federalna i lokalna wspólnota polityczna
Aneta Gawkowska, Wspólnoty u komunitarystów. Refleksje o ich charakterze, wzajemnym oddziaływaniu i zagrożeniach
Piotr W. Juchacz, Obywatelstwo, tożsamość, partycypacja: o idei demokracji deliberatywnej na szczeblu lokalnym
Agnieszka Nogal, O konstytucji i wspólnocie politycznej
Michał Juraszek, Kilka uwag interpretacyjnych o sposobie poszukiwania tożsamości kulturowej. Casus Henryka Elzenberga
Tomasz Gabiś, Regiony w Imperium Europejskim
Stanisław Jojczyk, Lokalne społeczności obywatelskie w pracach Alexisa de Tocqueville'a
Anna Muller, Wieloetniczność a przynależność do wspólnoty politycznej - doświadczenie amerykańskie
Michał Graban, Rola szkolnictwa wyższego w kształtowaniu regionalnej tożsamości
Andrzej Piskozub, Polska w Europie regionów. Dziedzictwo tradycji historycznej jako podstawa współczesnej tożsamości regionalnej ziem polskich w jednoczącej się Europie
Cezary Obracht-Prondzyński, Kaszubi: między wspólnotą etniczną a wspólnota polityczną
Irena Zakidalska, Wizerunek gdańksiego środowiska politycznego w lokalnych mediach
Ryszard Toczek, Wpływ tradycji morskich na tożsamość Regionu PomorskiegoPodziel się swoją opinią o tej książce..