Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Żyd - co to znaczy? Dziedzina: Kultura i sztuka Autor: Aleksander Klugman Miejsce i rok wydania: Warszawa 2003 Wydawca: Wiedza Powszechna Liczba stron: 224 Wymiary: 12x19 cm ISBN: 83-214-1286-6 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 19,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Dziwny to leksykon - ani historii, ani kultury, ani religii żydowskiej. Wszystko to jednak w nim po trochu znajdziemy plus sporą dawkę anty-antysemityzmu. Nie jest to więc tylko obiektywne wyłożenie doktryny, lecz także diatryba, polemika, celna, czasem cięta odpowiedź na antysemickie zarzuty tudzież bzdury. Ileż się ich naczytałem i nasłuchałem, czytam i słucham, także w mediach, które na podstawie nieznanej mi bliżej logiki uważają się za katolickie. Nie przypominam sobie, żeby antysemityzm ogłoszono kiedykolwiek prawdą naszej św. Wiary. Zwłaszcza obecnie, kiedy przyszło nam się przyznać do bolesnej prawdy o Jedwabnem, nastąpiła prawdziwa erupcja nie tylko głupoty, ale i nienawiści.
Książka Aleksandra Klugmana to nie pamflet, Autor to nie bicz boży na antysemitów. Czytając spis rzeczy, a potem sięgając do poszczególnych (często prowokacyjnie sformułowanych) haseł, Czytelnik znajdzie wiele informacji i solidnej wiedzy. Jakże ta wiedza jest nam ciągle w Polsce potrzebna, mimo „mody na Żydów”, mimo coraz liczniejszych publikacji. Tyle tylko, że tam, gdzie ta wiedza jest najbardziej potrzebna, w naszych parafiach, sprzedaje się publikacje o Żydach i judaizmie, które urągają miłości, prawdzie i elementarnym kanonom naukowym. Autor pisał do mnie, że śledząc toczącą się w Polsce dyskusję na temat stosunków polsko-żydowskich w przeszłości i dziś, przekonuje się wciąż na nowo, że przyczyną wielu negatywnych stereotypów panujących jeszcze w niektórych kręgach społeczeństwa polskiego w odniesieniu do Żydów jest po prostu brak elementarnych informacji o obiekcie niechęci czy wręcz nienawiści.
Gdzie jest nienawiść, mówimy o konieczności nawrócenia. Przekonanego (rasistowskiego) antysemity nie nawrócimy. Ale niechęć czy uprzedzenia wielu poczciwych ludzi biorą się przeważnie z braku wiedzy, a jeszcze częściej ze złej wiedzy. Gdybym miał tylko taką „wiedzę”, jaką dysponują niektórzy moi słuchacze i oponenci, byłbym pewnie antysemitą. Skoro ci Żydzi są tacy... Dlatego nie można przecenić solidnych i uczciwych źródeł informacji, i każdym takim źródłem trzeba się cieszyć, polecać je innym, jak to czynię niniejszym w związku z leksykonem „Żyd - co to znaczy?”.
Z Przedmowy ks. Michała Czajkowskiego
Aleksander Klugman, dziennikarz, tłumacz i pisarz, w latach 1991-1997 korespondent „Rzeczypospolitej”, autor wielu książek i publikacji poświęconych zagadnieniom historii współczesnej, „Nowego słownika hebrajsko-polskiego i polsko-hebrajskiego”, „Słownika polsko-hebrajskiego”, a także „Rozmówek hebrajskich”. Jest łodzianinem, okres okupacji przeżył w getcie, był więźniem obozów koncentracyjnych. W roku 1957 zamieszkał w Izraelu, gdzie zajmował kierownicze stanowiska w prasie polskojęzycznej „Nowiny-Kurier”. Jest też współzałożycielem fundacji „Polonica w Ziemi Świętej”.
Spis treści
I. Co znaczy słowo „Żyd”?
Pierwsi osadnicy żydowscy w Polsce
Chazarowie
Żydzi - „element pożądany”
Królewskie przywileje dla Żydów
Żydzi - „element miejski”
Rola Żydów w społeczeństwie
Żydzi, Polacy czy Żydzi polscy?
Żyd - wieczny tułacz
Epitety i powiedzonka
Żydek
II. Żydowska „inność”
Nazwiska
Zawody
Muzyka i malarstwo
Umiłowanie pieniądza
Solidarność
Szmoncesy
Bierność
Dezerterzy z armii Andersa
Czym jest Biblia hebrajska?
O Talmudzie i jego przeciwnikach
Kalendarz
Jom Kippur
Obrzezanie
Przepisy higieny
Co znaczy słowo „goj”?
III. Korzenie antysemityzmu
Kto i dlaczego szerzył antysemityzm?
Antysemityzm a swobody demokratyczne
„Nie jestem antysemitą, ale...”
Antysemityzm nie jest problemem tylko żydowskim
Krew na macę, czyli mord rytualny
Kto napisał „Protokoły mędrców Syjonu”?
Zarzuty antysemitów
IV. Wojna o ubój rytualny
Getta ławkowe
Numerus clausus
Piłsudski o Żydach
Obsesja Dmowskiego
„Żydzi do Palestyny!”
Asymilacja
V. Czy Polacy są antysemitami?
Czy Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”?
Czy Mickiewicz. był pochodzenia żydowskiego?
Antysemityzm w Polsce
Czy tylko w Polsce?
Czym była „Żegota”?
Przesadne reakcje
VI. Żydzi i komunizm
Żydokomuna
„Żydzi to bezpieka”
„Żydowski argument” w walce wyborczej
Tolerancja nietolerancji
Literatura nienawiści
Emigracja do Izraela
Antysemityzm i antypolonizm
VII. Antyjudaizm i chrześcijaństwo
Jezus Chrystus jako Żyd
Odpowiedzialność za śmierć Chrystusa
Holocaust jako kara boska
Grzech antysemityzmu
Chrześcijanie wobec Holocaustu
Jak się ułożą stosunki polsko-żydowskie w przyszłości?Podziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2005-09-24 - Tomasz (nie-Żyd) Antysemityzm to choroba!!!