Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Ewolucja twórcza Dziedzina: Filozofia Autor: Henri Bergson O autorze Tłumacz: Florian Znaniecki Seria: Wielkie Dzieła Filozoficzne Miejsce i rok wydania: Kraków 2004 Wydawca: Zielona Sowa Liczba stron: 288 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-7389-858-1 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 25,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Ewolucja twórcza” była zapewne najszerzej czytaną książką Bergsona. Jej znaczenie filozoficzne zasadzało się na tym, że stanowiła najśmielszą próbę przyswojenia teorii ewolucji w takim obrazie bytu, który zakładał Wielki Umysł sterujący ruchem wszechświata i bezwzględną niesprowadzalność duszy ludzkiej do jej warunków materialnych. (...)
Książka Bergsona, poza tym że jest znakomitym dziełem literackim, ukazała się prawie pół wieku po „Powstawaniu gatunków” i musiała stawić czoła ogromnej liczbie badań, które poczynione zostały od tego czasu przez biologów i paleontologów na poparcie ewolucjonizmu.
Ze Wstępu Leszka Kołakowskiego
Spis treści
WSTĘP Leszek Kołakowski: Poza zasięgiem nauki. Życie i materia (Bergson)
ROZDZIAŁ PIERWSZY. O ewolucji życia - mechanizm i celowość
O trwaniu w ogóle. Ciała nieorganiczne. Ciała organiczne: starzenie się i indywidualność.
O transformizmie i sposobach jego tłumaczenia. Mechanizm skrajny: biologia i fizykochemia. Finalizm skrajny: biologia i filozofia.
Poszukiwanie sprawdzianu. Przegląd różnych teorii transformistycznych na poszczególnym przykładzie. Darwin i przemiana niepostrzeżona. De Vries i przemiana nagła. Eimer i ortogeneza. Neolamarkiści i dziedziczenie cech nabytych. Rozmach życiowy.
ROZDZIAŁ DRUGI. Rozbieżne kierunki ewolucji życia. Odrętwienie, umysł, instynkt
Pojęcie ogólne o przebiegu ewolucyjnym. Wzrastanie. Dążności rozbieżne i dopełniające się nawzajem. Znaczenie postępu i przystosowania.
Stosunek zwierzęcia do rośliny. Schemat życia zwierzęcego. Rozwój zwierzęcości. Główne kierunki ewolucji życia. Odrętwienie, umysł, instynkt.
Czynność przyrodzona umysłu. Natura instynktu.
Życie i świadomość. Prawdopodobne miejsce człowieka w przyrodzie.
ROZDZIAŁ TRZECI. O znaczeniu życia. Porządek przyrody i forma umysłu
Stosunek zagadnienia życia do zagadnienia poznania. Metoda filozoficzna. Pozorne błędne koło metody proponowanej. Rzeczywiste błędne koło metody odwrotnej.
O możliwości jednoczesnego genetycznego odtwarzania materii i umysłu. Geometria zawarta w materii. Zasadnicze czynności umysłu.
Zarys teorii poznania opartej na analizie pojęcia nieporządku. Dwie przeciwstawne formy porządku: zagadnienie rodzajów i zagadnienie praw. Nieporządek i oba porządki.
Twórczość i ewolucja. Świat materialny. O pochodzeniu i o przeznaczeniu życia. To, co istotne, i to, co przypadkowe w sprawach życiowych i w ruchu ewolucyjnym. Ludzkość. Życie ciała i życie ducha.
ROZDZIAŁ CZWARTY. Kinematograficzny mechanizm myślenia i złudzenie mechanistyczne. Rzut oka na historię systemów. Rzeczywiste stawanie się i fałszywy ewolucjonizm
Zarys krytyki systemów, opartej na analizie pojęć nicości i niewzruszoności. Istnienie i nicość.
Stawanie się i forma.
Filozofia form i jej pojmowanie stawania się. Platon i Arystoteles. Naturalna pochyłość umysłu.
Stawanie się według nauki współczesnej. Dwa punkty zapatrywania na czas. Metafizyka nauki współczesnej. Kartezjusz, Spinoza, Leibniz.
Krytyka Kanta. Ewolucjonizm Spencera.Podziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Genialne umysły