Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Myśli Dziedzina: Światopogląd Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Elias Canetti Tłumacz: Janusz Danecki Miejsce i rok wydania: Warszawa 1976 Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy Liczba stron: 100 Wymiary: 11x17 cm Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 22,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Główną zasadą jego koncepcji twórczej było umiejętnie szukać; nie odpowiadać na żadne pytania, ale za to tak pytać, by móc wszystko jak najlepiej wyjaśnić. Dzieła Canettiego przeniknięte są wszechobejmującą żądzą dotarcia do sedna rzeczy, zrozumienia zasadniczych pytań, jakie ludzkość zadaje sobie od odwiecznych czasów. Pytań o istotę życia i śmierci, pytań o istotę szaleństwa, o istotę władzy, o magię słów i mitów. Canetti zdaje sobie sprawę, że człowiekowi próbującemu przeniknąć ogrom problemów, piętrzących się przed całą ludzkością, grozi wielkie niebezpieczeństwo. Całkiem prawdopodobne jest sprowadzenie wszystkiego do całkowitego absurdu, zaślepienia. Ta groźba realnie sprawdza się na genialnym sinologu Kienie, bohaterze „Auto da fe”, który nie mogąc dostrzec bliskiego, choć dlań nieosiągalnego świata rzeczy realnych, musi zginąć.
Wszystkie te idee, prześladujące Canettiego w mniejszym lub większym stopniu, znalazły odzwierciedlenie w jego „Zapiskach”, których wybór tu prezentujemy. Ciekawa jest historia ich powstania. Pierwsze zapiski, z lat 1942-1960, towarzyszyły powstaniu „Masse und Macht”, stanowiąc dla autora swoistego rodzaju zawór bezpieczeństwa myśli nie mieszczących się bezpośrednio w temacie władzy i tłumu. Oto, co sam Canetti mówi o powstawaniu swoich „Myśli”: „Poświęcałem im dziennie jedną albo dwie godziny. W tym czasie zapisywałem wszystkie myśli, jakie przychodziły mi do głowy, nie zastanawiając się, czemu miałyby służyć w przyszłości. Były one swoistym przeciwieństwem sporu z rzeczywistością, czy jak to się tam zwie.”
„Zapiski” w gruncie rzeczy nie są myślami czy aforyzmami, lecz raczej - jak się wyraził któryś z krytyków - „sadzonkami, zarodkami myśli, z których być może niespodziewanie wykwitną kiedyś osobliwe kwiaty.” Specyfika tych krótkich utworów Canettiego nie polega na pięknym szlifowaniu intelektualnych gier, lecz na niespodziewanej, a często przerażającej konfrontacji z faktami. Jednocześnie można w nich odnaleźć wiele idei tak charakterystycznych dla całej twórczości pisarza.
Zaprezentowane tutaj myśli wybrane zostały z „Zapisków”, które powstawały przez trzydzieści lat. Starałem się możliwie szeroko ukazać horyzont zainteresowań Canettiego. Znalazły się więc w „Myślach” zarówno krótkie i celne powiedzonka, jak i dłuższe wypowiedzi, bliskie krótkim formom literackim prozy poetyckiej. Wszystkie przekłady zawarte w tym tomiku pochodzą ze zbiorowego wydania zapisków Canettiego „Die Provinz des Menschen”. Zgodnie z literacką koncepcją pisarza nie włączyłem do „Myśli” żadnych fragmentów z innych utworów - te bowiem podejmują dyskusję ze światem, podczas gdy „Myśli” ledwie go komentują.
Janusz DaneckiPodziel się swoją opinią o tej książce..