Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Gargantua i Pantagruel (2 tomy) Dziedzina: Powieści i powiastki Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Franĉois Rabelais Tłumacz: Tadeusz Żeleński-Boy Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej Miejsce i rok wydania: Warszawa 1973, wyd. V Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy Liczba stron: 516+412 Wymiary: 11x18 cm Okładka: Twarda Ilustracje: Nie Cena: 36,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Gargantua i Pantagruel” to kipiąca od rubasznego humoru opowieść o dynastii dobrych olbrzymów, królów krainy w Turenii. Ich niekończące się uczty, żarty, komiczne fortele, pojedynki i bitwy, parodystyczne debaty z teologami, prawnikami, filozofami i innymi ówczesnymi autorytetami są ciągle aktualną krytyką „świata oficjalnego” i jego najważniejszych instytucji. Pisarz domaga się poszanowania tylko jednej zasady: „czyń, coć się podoba!”. Człowiek to dla Rabelais'go istota cielesna: zawarte w powieści obrazy picia, jedzenia, trawienia, a także innych fizjologicznych czynności, weszły do skarbnicy światowej kultury. Utwór napisany barwnym językiem, wyzwolony z dotychczasowych konwencji, rozbrzmiewający nieustannym śmiechem, przekształcił prastare motywy literackie w wizję „świata na opak”, która do dziś zdumiewa i fascynuje.
„Gargantua i Pantagruel” pisany jest bujnym, soczystym językiem, czerpanym z całego bogactwa mowy ludu; Rabelais, wzbogaciwszy słownictwo i składnię, stał się jednym z twórców współczesnej prozy francuskiej. Dzięki kongenialnemu przekładowi Tadeusza Żeleńskiego (Boya) (I wyd. 1916) czytelnik polski może w pełni docenić walory tego arcydzieła, głoszącego idee jakżeż aktualne i dzisiaj: wiarę w triumf umysłu ludzkiego, ufność w naukę, przekonanie o zwycięstwie rozumu nad brutalną siłą fizyczną.
Franr ois Rabelais (ok. 1494-1553), francuski pisarz i humanista; wyświęcony na księdza, zrzucił sutannę i ukończył studia medyczne. Prowadząc praktykę lekarską w szpitalu w Lyonie, wydał fantastyczno-satyryczną epopeję „Gargantua i Pantagruel”. Dzięki temu dziełu zapewnił sobie poczesne miejsce w historii literatury.Podziel się swoją opinią o tej książce..