Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Powszechne dzieje gospodarcze od końca XV wieku do 1939 roku Dziedzina: Historia Autor: Marek Maciejewski Inne pozycje autora (1) | O autorze Miejsce i rok wydania: Wrocław 2001, wyd. II Wydawca: Wydawnictwo UWr Liczba stron: 227 Wymiary: 16x24 cm ISBN: 83-229-2164-0 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 24,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Podręcznik „Powszechne dzieje gospodarcze od końca XV wieku do 1939” roku przeznaczony jest dla studentów ekonomii oraz administracji i pomyślany jako uzupełnienie podręcznika Karola Joncy z historii gospodarczej Polski o ważniejsze problemy dotyczące światowej gospodarki w czasach nowożytnych. Przedstawienie prawidłowości w kształtowaniu się gospodarki w różnych państwach w tym okresie (a zatem z pominięciem starożytności i średniowiecza) powinno posłużyć do ukazania tak podobieństw, jak i odmienności występujących w ciągu ostatnich kilku stuleci między tymi krajami a Polską. Ze względu na rozległy zakres materiału z powszechnej historii gospodarczej ograniczyłem się w podręczniku do omówienia tylko kilkunastu wybranych zagadnień z tego przedmiotu, które - jak sądzę - stanowią podstawę wykazania głównych tendencji w rozwoju zjawisk i procesów gospodarczych od XV wieku do wybuchu II wojny światowej. Na tę złożoną i wielowarstwową problematykę składa się zarówno to, co wybitny francuski historyk Fernand Braudel nazwał strukturami codzienności (a co można również określić mianem dziejów powszedniości), jak i to, co można, przyjmując terminologię zaproponowaną przez tego uczonego, nazwać jako gry wymiany oraz czas świata. Innymi słowy, zagadnienia zawarte w podręczniku obejmują trzy zasadnicze pola badawcze: kulturę materialną, w ogóle gospodarkę i stanowiący jej rodzaj kapitalizm. Uwzględniając istnienie i powiązanie ze sobą tych płaszczyzn, skoncentrowałem się na kwestii genezy i kształtowania się gospodarki kapitalistycznej oraz jej przejawów w okresie nowożytnym w kilku państwach europejskich (zwłaszcza w Anglii, Francji i Niemczech) oraz w USA. Wymienione kraje przodują od kilku już wieków w budowie kapitalizmu, znajdując się również obecnie w czołówce krajów wysoko rozwiniętych państw świata. Z tego względu historycznie ukształtowany w nich model gospodarki - mającej zapewne wady i zalety można uznać w ogóle za typowy i charakterystyczny dla kapitalizmu.
Za celowe uznałem zatem uwzględnienie w podręczniku niektórych zagadnień społeczno-politycznych i prawnych (wybranych poglądów ekonomicznych, społecznych i demograficznych konsekwencji industrializacji, ustawodawstwa socjalnego i in.). Na końcu podręcznika został zamieszczony wykaz podstawowej literatury przedmiotu, który przygotowałem w celu zachęcenia studentów do pogłębienia swej wiedzy z powszechnej historii gospodarczej.
Ze WstępuPodziel się swoją opinią o tej książce..